Календар подій

 
 
 
 
2
3
5
7
9
10
12
16
17
25
26
27
28
29
30
 

Зимова круговерть старого Херсона

06.01.2023

Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова продовжує цикл краєзнавчих онлайн-заходів для молоді міста.

З нетерпінням, надіями чекають різдвяні свята і дорослі, і малі. Адже це, мабуть, найчарівніший час року, коли люди поринають в атмосферу дива і дарують собі та своїм близьким незабутню казку.  Фахівці книгозбірні  запропонували учням гімназій № 16, 14 , шкіл № 34, 53, 9 ознайомитися з традиціями святкування Різдва і Нового року в старовинному  Херсоні. До їхньої уваги була представлена краєзнавча мозаїка  «Зимова круговерть старого Херсона» на платформі ZOOM.

 

Школярі дізнались, що Різдво в Херсоні відкривало низку новорічних веселощів, вечорів, концертів і балів-маскарадів. Ялинка, яку прикрашали у переддень Різдва в заможних будинках Херсона, була недешевим придбанням. За традицією ялинку оздоблювали переважно солодощами та фруктами, робили це потай від дітей після різдвяної всенічної служби. Популярними прикрасами були і паперові іграшки у вигляді карет, тварин, янголят. 

 

Присутнім на заході було цікаво послухати про популярні іграшки того часу, які на початку 20-го століття купляли своїм дітям херсонці у магазині Давида Когона. Для хлопчиків тут пропонували кілька десятків модифікацій металевих машин, трамваїв, пароплавів. Юних же дам радували незвичайно гарні ляльки з витонченими порцеляновими чи дерев'яними голівками, одягнені в пишні мережива.

 

З розповіді бібліотекаря учні дізналися про маскаради, які були улюбленою різдвяною розвагою у мешканців міста. Приблизно в середині XIX століття костюмовані бали стали неодмінним атрибутом свята. Маскаради влаштовувалися на весь час Святок - святкового тижня від Різдва до Водохреща, тому багато любителів світських розваг проводили в маскарадних гуляннях усі різдвяні дні.

 

Школярі з подивом відкрили для себе інформацію про благодійні ялинки для знедолених дітей. Їх влаштовували меценати і просто небайдужі люди.  Жінки із заможних сімей вважали своїм обов'язком взяти участь у подібних заходах: вони самі заготовляли подарунки і шили дітям одяг. Вважалося, що на Різдво потрібно бути особливо уважними і турботливими до нужденних людей. В цей час було прийнято відвідувати з подарунками і частуваннями в'язниці, лікарні, сиротинці.

 

Багато з цих традицій були перейняті й перетворилися на новорічні, деякі збереглися і дійшли до нас без змін, а якісь - назавжди пішли разом з тією епохою. Але і до цього дня Різдво залишається світлим святом, яке супроводжує особлива атмосфера тепла і благодаті.

 

X