Календар подій

 
 
 
 
2
3
5
7
9
10
12
16
17
25
26
27
28
29
30
 

«Karaj jołłary – караїмські шляхи»

03.11.2022

Працівники Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б.А Лавреньова провели черговий  краєзнавчий салон «Бібліотечна лампа» на платформі ZOOM.  

На онлайн-зустрічі  йшлося про історію караїмів, їхні традиції й культуру. 

 

Присутні на заході дізнались про те, що перші писемні згадки про караїмів відносять до XIV століття. Уже тоді вони проживали в Солхаті (нинішній Старий Крим), тодішній столиці Кримського ханства. З ХІV і аж до XIX ст. центром караїмів Криму було місто Чуфут-Кале, в перекладі українською – «Юдейська фортеця». Караїми підкреслюють, що історично правильно називати це місто Джуфт-Кале, тобто «Подвійна фортеця». 

  

Любителі історії довідалися про те, як опинилися караїми в Херсоні, чим вони займалися та що дотепер лишилося в місті від представників цього народу. Збережених караїмських пам’яток, на жаль,  не так багато: будинок караїмських купців Тотешів на вулиці Суворовській (нині – перехрестя вулиць Суворова та Рішел’євської), будинок купців Яшишів на  вулиці Грецькій.

 

Цікаві оповідки про життя херсонських караїмів Пембеків, Тотешів, Яшишів, Кальфів були доповнені старовинними фото. Слід зазначити, що караїми – жителі традиційно міські, земельних наділів, як правило, не мали. Їхні основні заняття – торгівля, ремесла, різноманітні промисли. Купці-караїми користувались довір’ям і авторитетом як надійні, чесні й відповідальні партнери в торговельних справах. Караїми були неперевершеними майстрами у хлібопеченні, виготовляли на продаж фруктові води, солодощі, варення.

  

Україна є батьківщиною для караїмів – одного з небагатьох корінних народів, представників якого  сьогодні  тут налічується всього кілька сотень. 

Сподіваємось, що подібні заходи сприятимуть популяризації культури національних меншин, які мешкають на території Херсонщини.

X