Фахівці Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б.А Лавреньова провели онлайн черговий краєзнавчий салон «Бібліотечна лампа» на платформі ZOOM. Бажання зберегти красу швидкоплинного життя створило дивовижний вид мистецтва – фотографію. Її історію багато хто порівнює із захоплюючим романом, дія якого розгортається в декораціях різних історичних епох та національних культур.
Цього разу гостей «Бібліотечної лампи» запросили в подорож у часі, в результаті якої вони побували в перших фотоательє Херсона, дізнались відповіді на запитання: коли перші фотомайстри з'явилися у Херсоні? Хто ці люди? Кого вони знімали та чи збереглися перші фотографії?
Учасників краєзнавчого салону зацікавила інформація про першого херсонського фотографа Петра Крестоносцева. Довгий час про нього не було жодних відомостей, крім прізвища. Місцева херсонська історія зберегла лише відомості про те, що майстерня художника Крестоносцева була «проти собору» на вулиці Соборна. Саме до нього звернулись представники місцевої поліції за допомогою. Згідно з укладеним договором художник зобов'язався навчити фотосправі двох відряджених до його салону друкарських учнів. Таким чином у березні 1867 року в Херсоні було зроблено спробу застосувати фотографію для поліцейських розшуків.
Цікавою для любителів історії була й розповідь про талановитого фотографа Бернарда Вінкерта. Саксонському підданому, лютеранину було дозволено відкрити фотоательє приблизно у жовтні 1872 року. Воно знаходилося в центрі міста на Суворовській вулиці в будинку Фінкельштейна. Бернард Фердинандович був батьком херсонського поета початка 20-го століття Володимира Вінкерта.
Бібліотекарі також розповіли присутнім, як проходив процесс фотографування, як були оформлені перші фотосалони, як виглядали перші фото. Були представлені старовинні світлини херсонців кінця ХІХ - початку ХХ століття. З пожовклих фотографій на нас дивились зосереджені, сповнені важливості моменту люди. Жодної недбалості ні одязі, ні в зачісках, ні в постановці кадру – кожним знімком писалася історія.
Широко відомий співробітник журналу «Історичний вісник» петербурзький журналіст Олександр Фірсов, який відвідав наше місто в 1905 році, писав: «Впадає в око існування в місті значної кількості фотографій та аптекарських магазинів. Очевидно, херсонці люблять лікуватися та зніматися».
Краєзнавчій салон пройшов у теплій та доброзичливій атмосфері, залишив у присутніх позитивний та піднесений настрій.