календар подій

Календар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Як козаки один одного лікували?

14.10.2022

До  Дня українського козацтва працівники Херсонської обласної бібліотеки  для юнацтва ім. Б.А. Лавреньова організували  онлайн-подорож у минуле «Як козаки один одного лікували?» на платформі ZOOM.

Під час заходу гімназісти 7-8 класів  дізнались  багато цікавої інформації про унікальну систему козацької  медицини, рецепти та традиції, що складали її основу тощо. Особливо зацікавив присутніх той факт, що зазвичай козаки  ніколи не пили сиру воду в незнайомих місцях. Пили вони окріп, добряче витриманий у казанах над вогнищем. До нього додавали лепеху, деревій, звіробій, полин - усі ці трави справляють антимікробну дію. Такою водою пластуни наповнювали  баклажки, які брали в розвідку.

Також учні   довідалися про медичну допомогу, яку могли надавати  козаки-характерники. У численних переказах описані їхні надздібності: невразливість до куль і будь-якої зброї, здатність проходити крізь стіни й бачити закопані під землею скарби, уміння плавати на ряднині по воді й човном по землі, перекидатися на вовка тощо. Вони часто займалися й лікуванням, маючи чималий арсенал  засобів  — від рослин, продуктів бджільництва до магічних обрядів. Характерників, які уміли лікувати замовляннями, називали «галдовниками», а тих, які володіли гіпнозом, — «химородниками». За повір’ям, вони уміли заговорювати біль, зупиняти кров, лікувати смертельні рани й, навіть, ставити на ноги мертвих.

Наприкінці заходу школярі зробили висновок, що  козаки вели спосіб життя, спрямований на самопізнання, саморозвиток, тілесне, психофізичне та моральне вдосконалення. А козацька медицина – це більшою мірою філософія, яка ґрунтувалась на дослідженні внутрішніх резервів людини.

 


X