Напередодні Дня українського козацтва, що відзначається в Україні 14 жовтня, працівники Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б.А. Лавреньова організували і провели онлайн фітокомору «Дивовижна козацька медицина» на платформі ZOOM.
Під час заходу учні 7-8 класів херсонської школи дізнались багато цікавої інформації про унікальну систему воєнно-польової медицини, рецепти та традиції, що складали її основу тощо.
Особливо зацікавив присутніх той факт, що зазвичай козаки вставали до схід сонця, ходили босоніж по росяним травам, а саме споришу, кульбабі та конюшині, а напуваючи коней, занурювали ноги в воду. Гарт для козаків був органічною й невід’ємною частиною повсякденного життя. Тому, спочиваючи горілиць просто на землі, у густій траві, вони не боялися застудитися, а навпаки, заряджалися енергією трав, властивості яких добре знали. Декілька годин такого відпочинку могли замінити цілу ніч у затишному ліжку. Практикували наші предки й своєрідні «зелені ванни»: після вранішнього купання в річці чи озері вони, ще мокрими, заходили в квітучі трави, щоб роса та пилок всмоктувалися шкірою, зміцнюючи весь організм.
Також учні довідалися про склад сухої суміші трав, яку козаки зберігали в капшуку і завжди мали при собі. Окрім цілющого трав’яного порошку, козаки носили з собою попіл. Ним обробляли свіжі рани, аби ті швидше гоїлися, потім перев’язували їх сорочкою, а замість вати використовували пух очерету та куги.
Наприкінці заходу школярі зробили висновок, що козацька медицина – це більшою мірою філософія, яка ґрунтувалась на дослідженні внутрішніх резервів людини. Сьогодні ми можемо дуже багато зачерпнути з того безцінного колодязю козацької мудрості. Тож маємо вивчати її, шанувати та пишатися нашими славними предками.