У розпал літа працівники відділу соціокультурної діяльності Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б.А Лавреньова провели краєзнавчий салон «Херсонське мереживо підступного Амура». Бібліотекарі знайшли найрізноманітніші історії кохання, які відбувалися з жителями нашого міста, або з людьми, що мали стосунок до Херсонської губернії в далекі часи.
В артпросторі біля бібліотеки зібрались любителі історії краю, щоб познайомитися з дивовижними історіями кохання адміралів Миколи Мордвінова та Олексія Грейга, поета Афанасія Фета та революціонерки Дори Бріліант. У долях цих дуже різних людей, які жили в різні часи, Херсон посів певне місце, адже тут вони переживали радість щасливої любові й біль втраченого кохання.
Майбутній адмірал Микола Мордвінов закохався в красуню Генрієтту Коблей в Італії у м. Ліворно, там вони й одружилися в 1784 році. Під час служби на флоті Мордвінова подружжя прожило в Херсоні близько дев'яти років. Багато всіляких злетів і падінь довелось пережити відважному адміралу-філософу, але завжди з ним поряд була його кохана дружина, з якою вони прожили майже 60 років.
Історія кохання адмірала Олексія Грейга й дочки єврея-шинкаря Юлії Сталінської колись шокувала суспільство Херсонської губернії, адже це був кричущий мезальянс. Проте щасливій парі не заважали ні осуд знайомих, ні значна різниця у віці.
У складну долю відомого поета Афанасія Фета вплелося трагічне кохання до Марії Лазич, дочки херсонського поміщика, відставного кавалерійського генерала Козьми Лазича. Познайомилися вони в помісті Лазичів у с. Федорівка, коли Фет проходив військову службу в Херсонській губернії, й дружні стосунки молодих людей незабаром переросли у взаємні почуття. Життя Марії обірвалося трагічно, а поет ще більше 40 років присвячував їй свою любовну лірику, каючись, що колись пожертвував їхнім коханням заради єдиної мети - бути багатим та іменитим.
В останній історії у краєзнавчому салоні йшлося про кохання херсонки Дори Бріліант та есера-бойовика Олексія Покотілова. Дора на початку ХХ століття вступила в партію соціалістів-революціонерів, належала до бойової організації, що готувала замахи на державних діячів Російської імперії. Після смерті коханого й без того сумна та мовчазна, Дора стала ще більш замкнутою й відчуженою. Прагнучи помститися за близьку людину, вона благала взяти її в «бомбісти», але їй цього не дозволили.
Краєзнавчій салон пройшов у теплій та доброзичливій атмосфері, залишив у присутніх позитивний та піднесений настрій.