З нагоди ювілеїв одразу двох письменників-краян – Василя Шаройка та Миколи Василенка працівники інформаційно-бібліографічного відділу Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б.А.Лавреньова підготували книжкову виставку-вітання «Письменники-земляки – травневі ювіляри».
Розділ «Веселий оповідач» презентує творчість талановитого поета-гумориста, знаного дитячого автора Василя Никифоровича Шаройка, якому 1 травня виповнюється 90 років.
Народився поет в Росії, але зростав та тривалий час працював на Херсонщині. «За освітою і покликанням я – однозначно вчитель», – сказав ювіляр в інтерв’ю. Проте в його житті завжди органічно поєднувалася робота на педагогічній ниві з літературною працею.
Василь Шаройко є автором 32-х книжок гумористичних і сатиричних віршів для дітей та дорослих. У творчому доробку має також ліричні твори та збірку пісень.
Починав Василь Никифорович саме як дитячий письменник, першою вийшла друком його книжечка «Помічниці». Писати для малечі йому допомагає любов до дітей, педагогічна освіта та двадцятирічний досвід роботи в школі. Поет – постійний гість школярів у різних областях України.
На виставці представлена добірка дитячих творів: «Як врятували горобця», «Сонячні зайчики», «Хитрий щоденник», «У бабусі внучки, внуки…», «Веселий дзвоник», «Про тваринок та птахів».
Охоче пише Василь Шаройко і для дорослих. Майстру слова напрочуд легко вдається поєднувати дитячі теми з гострою сатирою та гумором. У творчому досьє автора більше десяти гумористичних книжок. Деякі з них представлені на виставці: «Лебідь на балансі», «Хворий заєць», «Зарозумілий Павич», «Нулі та королі», «Цілком демократично».
Можливо, саме почуття гумору та постійне перебування серед молоді і спонукає Василя Шаройка до написання нових творів: «До кінця своїх днів хочу бути людиною і служити людям. За будь-яких обставин людина повинна робити те, для чого народжена».
Другий розділ виставки – «Коли душа розпускається словом» - присвячений херсонському письменнику-ювіляру Миколі Олександровичу Василенку. 1 травня йому мало виповнитися 95 років, але Херсонщина втратила талановитого митця слова минулого року.
Виставка знайомить з поетичним та прозовим доробком автора, публікаціями про життєвий і творчий шлях.
Дебют Миколи Олександровича у поетичному світі відбувся ще у довоєнний період, але добру половину століття довелося йти митцеві до своїх перших книжок – на заваді стояли табори ГУЛАГу, а після реабілітації – десятиріччя штучного замовчування. Друкуватися автор почав лише з 1990 року.
Провідними ознаками поезії Миколи Василенка є філософська заглибленість, ліризм, сатира.
Особливе місце в творчому доробку митця посіли катрени – численні поетичні мініатюри на найболючіші проблеми сучасності. Загалом автор видав тринадцять поетичних книжок, частина з яких презентується на виставці: «Очна ставка», «Катреновий телескоп», «Тавровані зоряниці», «Сердце – не камень», «Відлуння неспокою», «Архітектура планиди». Не оминув він у своїй творчості і малечу: юних користувачів чекають збірки поезій «На горі стояла хата» та поема-казка «Жариста шабля».
На всіх етапах творчого життя Микола Василенко займався літературними перекладами. Грань таланту поета-перекладача представлена на виставці збірками поетичних перекладів «Ключ від королівства» та «Транзит самоцвітів». До останньої увійшли переклади з 17 мов.
З прозових творів пропонуються історичний роман «Уламки імперії», щоденникові записи «Курай для пожежі».
Окрім того, на виставці можна познайомитись з окремими творами автора, опублікованих у літературно-художніх збірниках: «Степ», «Вісник Таврійської фундації», «Вишиванка», «Придніпровські усмішки» та ін.
Микола Олександрович – лауреат літературних премій імені Василя Мисика та Яра Славутича. За активну громадянську позицію, благодійну та культурно-просвітницьку діяльність у 2016 році йому присвоєно звання «Почесний громадян міста Херсона».
Тож, запрошуємо до читального залу «Лавреньовки» усіх шанувальників художнього слова познайомитись із книжковою виставкою та поринути у творчий світ майстрів слова.