Календар подій

 
 
 
 
2
3
5
7
9
10
12
16
17
27
28
29
30
 

Трагедія, яку не можна забути

15.12.2014

Цього року виповнилося 70 років від однієї з найбільших трагедій нашого народу – початку примусової депортації етнічних українців з їхніх споконвічних земель – Лемківщини, Надсяння, Підляшшя, Холмщини і Західної Бойківщини.

Саме ця подія стала темою уроку пам’яті "Забута трагедія: депортація українців із Польщі 1944-1947 рр.", який відбувся в Херсонській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Б.Лавреньова.

У читальну залу прийшли учні ліцею Херсонської обласної ради, щоб у форматі відеоконференції поспілкуватися з істориком, журналістом громадської організації "Інститут масової інформації" Романом Кабачієм.  Пан Роман дослідив усі політичні, економічні, соціальні, психологічні аспекти болючої сторінки нашої історії і незабаром очікується вихід у світ його книги "Вигнані на степи. Депортація українців з Польщі на Південь України в 1944-1946 роках".

 

До розмови долучилися і учасники тих подій – бойки, яких нелегка переселенська доля занесла в село Зміївка Бериславського району Херсонської області. Степан Миколайович Моцьо поділився з ліцеїстами спогадами про депортацію, що зруйнувала життя сотень тисяч українців, про те, як важко їм було пристосуватися до життя в посушливому степу. Його син Роман Степанович Моцьо, директор сільського будинку культури, розповів про дбайливе ставлення бойків до збереження своїх традицій та звичаїв.

Порадував учасників заходу своїм виступом фольклорний гурт "Бойківчани", виконавши запальні коломийки та народну пісню, що народилася на шляху бойків між Карпатами і Херсонщиною. В ній і до сьогодні звучить туга за рідним краєм людей, яких примусово виселили за тисячі кілометрів через політичні угоди Польщі і Радянського Союзу.

Допомогли організувати таку зустріч завідувачі сільських бібліотек Зміївки Лозинська Алла Степанівна та Кнутас Олена Анатоліївна.

Попри деякі технічні проблеми урок пам’яті не тільки об’єднав людей різних поколінь у Києві, Херсоні і Зміївці, а й проклав місточок живої історії довжиною у 70 років.

Відеоконференція відбулася на платформі Hangouts, а її трансляція – за підтримки громадського медіа каналу «TV Union». Переглянути відеозапис можна за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=QF4Xi0uzLuA&list=UULHveeGGBxbuwcfcbTNBGMA

X