Календар подій

 
 
 
 
 
 
1
3
4
7
8
10
11
14
15
23
24
28
29
30
31
 
 
 
 
 

Про нас у ЗМІ

2010 рік

2011 рік

2012 рік

 


Чехов: погляд з ХХІ століття

В одному із листів Антон Павлович Чехов написав, що після смерті його твори будуть читати ще «років сім». На щастя, великий письменник і драматург помилився. І через 150 років після народження Чехова читають і  вивчають, його п’єси  не сходять зі світової сцени. 2010 рік ЮНЕСКО оголосило Роком Чехова, повсюдно відбуваються ювілейні заходи і фестивалі. Не залишилась осторонь цієї події  і Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б.Лавреньова.

Напередодні ювілею письменника в читальній залі книгозбірні відбулися «літературні акценти» «Чехов: погляд з ХХІ століття». Вийти за межі шкільного підручника,  побачити Чехова як філантропа, лікаря людських душ, іронічного гумориста  та неординарну людину змогли учасники заходів -  учні 7-9 класів школи №51.

Вдало підібрані фотографії, цікаві епізоди з життя письменника, фрагменти з його листів і записників, уривки з документальних фільмів зробили «літературні акценти» справжньою  подорожжю у світ Антона Чехова.

Найбільше захоплення школярів викликав виступ учнів школи мистецтв «Ювента», які під керівництвом актриси Л.О.Лютої підготували інсценування оповідання «Випадок із класики». Глядачі жваво реагували на виставу, а після закінчення заходу з подивом говорили, що впізнавали себе і своїх близьких у персонажах оповідання.  Сподобалась підліткам і незвичайна мультиплікаційна екранізація оповідання «Людина у футлярі» .

Емоційно і змістовно насичений захід  доніс до кожного з них думку – справжня література може бути цікавим читанням і через століття, а Чехов може стати для них улюбленим письменником, яким він був для кількох попередніх поколінь.

Поглядаючи на постать Антона Павловича Чехова з XXI сторіччя, ми впевнено можемо сказати, що його твори завжди будуть актуальними, настільки вони сповнені життєвої енергії, любові до Людини, світлої печалі та гумору.

Юлія Коваль,

  бібліотекар Херсонської обласної   бібліотеки для юнацтва ім. Б.Лавреньова

(Херсонський вісник. – 2010. – 4 лютого)

 


«ЛіTERRA» запрошує у гості

Чи багато у Херсоні місць, де можна не просто культурно відпочити, а й познайомитися з цікавими, неординарними людьми і навіть виступити з власною творчістю, спробувати заявити про себе?   На жаль, одиниці.

Днями працівники Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва імені Бориса Лавреньова спільно з юними по¬етами обласної організації «Молода просвіта» відкрили власний культурно-мистецький заклад відпочинку — першу в області молодіжну літературну кав'ярню «ЛіTERRA».

З півсотні відвідувачів літературних посиденьок захоплено слухали витончену інтимну лірику, знайомилися та розважалися. А найвідважніші декламували власні вірші, які, можливо, стануть для них першими кроками у літературне життя.

Аби привітати організаторів та гостей з відкриттям молодіжної літкав'ярні, до бібліотеки завітав новий, але уже знаний в області музичний гурт «Город неспящих». Подарувавши присутнім кілька авторських пісень, хлопці поділилися приємними враженнями від побаченого на заході та побажали організаторам й надалі збирати повну залу і проводити такі ж цікаві вечори.

Завітав на відкриття кав'ярні й херсонський художник Олександр Тепляков. Протягом літературних посиденьок автор створив та презентував кілька жартівливих шаржів на учасників заходу.

Бібліотекар читальної зали Юлія Коваль сподівається, що такі заходи у літкав'ярні збиратимуть все більше учасників та гостей і стануть доброю традицією у культурно-мистецькому житті міста. — Чергові зустрічі плануємо робити тематичними. Наприклад, вечір інтимної поезії чи літератури рідного краю, — розповідає Юлія Коваль. — Наша бібліотека — для юнацтва, тож за підтримки «Молодої просвіти» щоразу знайомитимемо присутніх з творчістю молодих херсонських обдарувань. Наступного разу плануємо влаштувати майстер-клас з латиноамериканського танцю сальса та автограф-сесію відомих херсонських письменників.

Чергові літературні посиденьки за філіжанкою запашної кави у бібліотеці планують проводити кожного останнього четверга місяця. Тож, якщо хочете заявити про власну творчість чи просто культурно відпочити, насолоджуючись неповторною поезією, обов'язково завітайте до літературної кав'ярні.

Вадим Лубчак

(Новий день. – 2010. – 4  берез.)

 


У круговерті долі і часу

Сучасним юнакам і дівчатам, для яких ХХ сторіччя вже стало історією, важко навіть уявити, що на долю однієї людини може випасти стільки випробувань  - війна, окупація, концентраційний табір, примусова праця в Німеччині, а після всього - ще п’ять років покарання на Крайній Півночі.

Здолати все, не зламатися, не втратити інтересу до життя і потягу до творчості зумів Микола Михайлович Каляка – херсонський письменник, який нещодавно відзначив своє 80-річчя. Професійний суднобудівник, він починав свій шлях в літературі як кореспондент обласної газети «Наддніпрянська правда».  Нині у творчому доробку М.М.Каляки – 17 різноманітних за жанром книжок, серед яких збірки оповідань, документальна проза, п’єси, роман, літературознавчі довідники.

У 2002 році він став членом обласної організації Національної спілки письменників України. Незважаючи на поважний вік, Микола Михайлович і сьогодні пише романи, повісті, керує літературним  клубом, є редактором  літературного альманаху „Елінг”. У 2007 році письменнику присуджена обласна літературна премія ім. М.Куліша за книгу „Рукопис знайдено в каюті Ушакова”.

Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Бориса Лавреньова підготувала до ювілею М.М.Каляки персональний біобібліографічний покажчик «У круговерті долі і часу», який продовжує серію «Літературне краєзнавство». Окрім ретельно дібраної бібліографії покажчик містить статті письменників та літературознавців Л.Марченка, І.Немченка, М.Братана, В.Загороднюка, В.Кулика, що висвітлюють життєвий і творчий шлях нашого земляка.

Презентація  видання, яка цими днями відбулася в читальній залі бібліотеки, дала можливість    десятикласникам ліцею Херсонської обласної ради дізнатися багато нового про літературу Херсонщини, поспілкуватися з її яскравими представниками. Більше того – молодь отримала наочний взірець життєвої сили, оптимізму, творчого довголіття та  любові до рідного краю. Своє життєве кредо Микола Михайлович Каляка виклав у  віршованих рядках, які стали епіграфом до покажчика:

Моє життя ще не одцвіло,
Нових доріг щодня шукає.
Упевнено в руках держу весло,
І човен на Дніпрі чекає.

Наталя Попова,

  завідуюча відділом довідково- бібліографічного та інформаційного обслуговування Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім.Б.Лавреньова

(Херсонський вісник. – 2010. – 11 берез.)

 


З книгою в серці

1 червня 2010 року в рамках реалізації Всеукраїнського благодійного проекту «З книгою в серці» у Херсонській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Б. Лавреньова був проведений брифінг: «Криза читання молоді - вихід є!» У брифінгу брали участь: Влада Прокаєва - президент та засновниця Благодійного фонду «Обдаровані діти -  майбутнє України», радник Міністра у справах сім'ї, молоді та спорту, Георгій Саприкін - директор державного закладу «Державна бібліотека України для юнацтва»; представники влади, бізнесу, громадських організацій. Питання, порушене учасниками брифінгу дійсно гостро стоїть на сьогоднішній день в Україні. Українці впевнено залишають категорію «найбільш читаючих в світі», близько 46% українців взагалі не читають.

За наведеними президентом Фонду Владою Прокаєвою даними статистики: «На сьогоднішній день на одного жителя України припадає 1 книга, надрукована в країні. Якщо порівнювати показники найближчих сусідів, наприклад, Росії та Польщі, то в цих країнах на одного жителя доводиться 4 книги, видані в країні, а в європейських країнах цей показник становить вже 8 екземплярів. «Крім того», - підкреслила Влада - «держава закінчується там, до закінчується її мова. І в інших країнах чудово розуміють, що розвиток книговидавництва є однією із стратегічних цілей зовнішньої політики».

Також Благодійний фонд Влади Прокаєвої «Обдаровані діти - майбутнє України», презентував Всеукраїнський благодійний проект «З книгою в серці» та передав комплект літератури (500 примірників) Херсонській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Б. Лавреньова, який було сформовано на підставі аналітичного дослідження читацьких запитів юної аудиторії. Насамперед йдеться про сучасні енциклопедичні та довідкові видання, навчальну та художню літературу українських авторів. Це вже другий комплект літератури, переданий в рамках проекту, перший у квітні отримала Державна бібліотека України для юнацтва. На черзі ще 22 обласні бібліотеки.

Ольга Косинська

(Булава. – 2010. – 10 июн.)

 


Криза читання молоді: вихід є!

Сьогодні серед загальносвітових проблем  далеко не останнє місце займає криза читання молоді. Бурхливий розвиток комп’ютерних технологій, посилення впливу Інтернет-культури і телебачення призвели до різкого падіння інтересу молоді до високохудожньої літератури і до друкованого слова загалом. Книга, яка впродовж століть була основою інтелектуального і духовного розвитку, стрімко втрачає свої позиції у житті сучасної людини.

Ця ситуація викликає занепокоєння і в українському суспільстві, а найбільше - в професійному середовищі бібліотечних працівників і освітян.

Впродовж останніх двох років Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б.Лавреньова  реалізує власну комплексну програму «Читання для всіх і кожного», спрямовану на залучення молоді до читання. Основний принцип цієї програми -  індивідуальний підхід і увага до кожного читача, пошук нових, нестандартних форм популяризації читання і бібліотеки серед молоді.

Інтерес у молодих читачів викликали проект «Культурний рюкзак – візьми з собою!»,  літературний подіум «Модне читання», книжкові перехрестя «Від серця до серця», яскраві і неординарні книжкові виставки - «Бібліодрайв – для молодих, активних, модних», «Книжкове безсоння – читаємо новинку» тощо.

До 30-річчя заснування бібліотеки в межах програми «Читання для всіх і кожного» проходить PR-акція «Чит@й. юнь», нещодавно відбулися вулична акція «Бібліомаршрут», бліц-опитування «Book-симпатія».

Найбільш успішним проектом цього року є молодіжна літературна кав’ярня «ЛіTERRA», яка стала справжньою територією спілкування творчої молоді Херсона, місцем, де за чашечкою кави можна обмінятися думками про події літературного і культурного життя нашого міста, послухати вірші і музику, дізнатися про книжкові новинки, познайомитися з талановитими і неординарними людьми.

Проте, щоб зацікавити молоду людину читанням, бібліотека повинна запропонувати їй книгу. І не будь-яку, а цікаву, захоплюючу і бажано нову. От з цим як раз і виникає найбільша проблема. Внаслідок недостатніх бюджетних асигнувань бібліотечний фонд катастрофічно старіє і не може задовольнити навчальні і дозвіллєві потреби молоді.

На щастя, є в нашій державі люди, небайдужі до проблем виховання підростаючого покоління, люди, наділені почуттям громадянської відповідальності за майбутнє України.

Благодійний фонд Влади Прокаєвої (Литовченко) «Обдаровані діти – майбутнє України» за сприяння Державної бібліотеки України для юнацтва започаткував Всеукраїнський благодійний проект «З книгою в серці», спрямований на підтримку вітчизняних бібліотек для юнацтва, популяризацію української книги, залучення молоді до систематичного читання. Всього у рамках проекту планується передати 23 обласним бібліотекам для юнацтва  близько  12000 книжок

Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б.Лавреньова однією з перших отримала комплект із 500 книжок, серед яких переважають твори українських письменників, сучасні енциклопедичні, навчальні та довідкові видання. 

Присвячений цій події прес-брифінг став приводом для обговорення важливих соціокультурних проблем сьогодення: криза читання молоді і пошук виходів з неї, стан  державного фінансування бібліотек, недоліки українського книговидавництва.  Свої думки   висловили Херсонський міський голова Володимир Сальдо, президент Благодійного фонду «Обдаровані діти – майбутнє України» Влада Прокаєва (Литовченко), директор Державної бібліотеки України для юнацтва  Георгій Саприкін, письменники, представники обласної державної адміністрації, міської ради,  громадських організацій, місцевих видавництв.

Попри відмінність позицій, через всі виступи червоною ниткою пройшла думка: щоб у молоді не згасав інтерес до читання, щоб не забувала вона дорогу до бібліотеки, необхідно об’єднати зусилля держави, благодійних і громадських організацій, всіх свідомих і небайдужих громадян.

Колектив Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б.Лавреньова, високо цінуючи такий щедрий дар, зробить все можливе, щоб кожна книжка знайшла своїх вдячних читачів.

Світлана Коваль,

  провідний редактор Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва  ім.Б.Лавреньова

(Херсонський вісник. – 2010. – 17 черв.)

 


Книга витримає конкуренцію

«Першопричинами втрати інтересу до читання стала поява у книг величезної кількості конкурентів. У сучасних підлітків з'явилися десятки нових занять та розваг, зокрема позначається засилля кіноіндустрії, всепоглинаючого Інтернету та телебачення», — пояснила на брифінгу під час свого перебування на Херсонщині з почесною місією пропаганди читання, розвитку дитячого інтелекту через дружбу з книгою президент фонду «Обдаровані діти — майбутнє України Влада Прокаєва (Литовченко).

Звичайно ж, познайомити з книгою дитину, яка тільки-но пізнає світ, і прищепити їй любов до систематичного читання повинні дорослі — батьки, вихователі, вчителі. А враховуючи те, що більшість сімей не в змозі регулярно купувати книги, то саме бібліотеки залишаються острівцем книжкової культури, де можна отримати необхідну літературу для навчання і просто для душі.

Тож благодійний фонд Влади Прокаєвої за підтримки Державної бібліотеки України для юнацтва започаткував Всеукраїнський благодійний проект «З книгою в серці», спрямований на підтримку вітчизняних бібліотек для юнацтва, популяризацію української книги, залучення молоді до читання. В рамках проекту планується передати 23 бібліотекам для юнацтва близько 12 тисяч книжок. Першою отримала комплект з півтисячі книг Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б. Лавреньова. Серед них переважають твори українських письменників, сучасні   енциклопедичні,   навчальні та довідкові видання.

На брифінгу, присвяченому цій події, обговорювалися проблеми і пошуки виходу з кризи читання серед молоді, стан державного фінансування бібліотек, недоліки українського книговидавництва. Думками з цього приводу також поділилися директор Державної бібліотеки України для юнацтва Георгій Саприкін, херсонський міський голова Володимир Сальдо та представники громадських організацій і місцевих видавництв. На їхню думку, з раннього віку людина повинна навчитись отримувати задоволення від читання, мати власну улюблену книжку. Невипадково вихованці інтернатних закладів чи не найбільше дорожать таким бажаним подарунком, адже дружба з книгою для них є особливою. Завдяки професійності та ентузіазму працівників бібліотек жодна з подарованих книжок не ляже мертвим вантажем на полицях, а знайде свого вдячного читача. Директор обласної бібліотеки для юнацтва Галина Тютюн від імені колективу та читачів книгозбірні щиро подякувала благодійному фонду Влади Прокаєвої. За 30 років існування бібліотеки це перший приклад такого вагомого і щедрого дарунку. Окрема вдячність — Державній бібліотеці України для юнацтва за професійний підбір популярної літератури. Цілком очевидно: для того, щоб у молоді не згасав інтерес до читання, щоб не забувала вона дорогу до бібліотеки, необхідно об'єднати зусилля влади, благодійних \ громадських організацій, свідомих та небайдужих людей.

Ілона МАКОВСЬКА

(Новий день. – 2010. – 17 черв.)

 


Фантастична «ЛіTERRA», або Кавові зустрічі

Аромат запашної кави, що розноситься невеликою затишною залою. Цікаві гості - поети, художники, музиканти. Чарівна господарка, яка щоразу постає перед своїми гостями в новому образі... Хто хоч один раз тут побував, відразу впізнає описану атмосферу-атмосферу літературної кав'ярні «ЛіTERRA».

Вже майже півроку поціновувачі кави і мистецтва кожного останнього четверга місяця збираються у бібліотеці для юнацтва ім. Бориса Лавреньова, щоб провести свій час у компанії з відомими людьми. Організаторка й ідейна натхненниця кав'ярні, Юлія Коваль, намагається зробити кожну зустріч особливою і неповторною: запрошує цікавих гостей, вигадує  нові рубрики та, що там казати, незмінний атрибут  «ЛіTERRA» - кава - готується щоразу за новим рецептом. Майже на кожній зустрічі художник Олександр Тепляков у жартівливо му жанрі карикатури змальовує присутніх. «ЛіTERRA» не обмежується читанням віршів і питтям смачної кави. Серед гостей кав'ярні були й інструктор з сальси Євген Юрін, який змусив усіх танцювати під запальні ритми латиноамериканських мелодій; і фотограф Ігор Бойченко, який поділився секретами гарних фотографій; і майстер сонету Валерій Кулик, який на декілька хвилин перетворив присутніх на сонетярів; і гурт «Город Неспящих», якому підспівувала  ціла зала, і ще багато інших непересічних особистостей.

Останню зустріч, яка відбулася 17 червня, можна охрестити як найяскравішу з усіх «літеррівських». Вона тривала понад три години, принесла усім присутнім неймовірне задоволення і ввібрала у себе усі найцікавіші події останніх зустрічей.

Останні кавові читання були присвячені такому специфічному жанру, як фентезі. У рубриці «Книжка до кави» книжковий оглядач Галина Таворська розповіла про те, як розвивається  цей жанр у світі - в Англії, Росії, Польщі, але чомусь зовсім забула про його розвиток на теренах рідної країни - прикро. Василь Загороднюк, голова Херсонської спілки письменників, розповів про роботу над виданням книжки з автографами поета Миколи Братана. Лариса Жарких презентувала електрону сторінку «ЛіТЕРРИ» в Інтернеті, за адресою www.newfavorite.net/literra.htm, тож заходьте, знайомтесь. Вищезгадуваний гурт «Город Неспящих» зірвав бурю овацій - слухачі викликали музикантів на біс цілих три рази.

Кав'ярня пішла на літні канікули, але будьте впевненими: новий сезон, який відкриється восени, буде ще цікавішим.

Ліза Жарких

(Херсон Маркет плюс. – 2010. - № 25 (24-30 июня))

 


Молодь обирає книгу

Криза читання серед юнацтва та молоді, яка стала сьогодні загальносвітовою проблемою, викликає, мабуть, найбільше занепокоєння у професійному середовищі бібліотечних працівників.

ЗО червня 2010 р. в Херсонській обласній бібліотеці для юнацтва ім.Б.Лавреньова в рамках заходів, присвячених 30-річчю заснування бібліотеки відбувся семінар-практикум для працівників юнацьких структурних підрозділів книгозбірень області «Діяльність бібліотек щодо просування читання як складової іміджу молодої людини». З вітальним словом до учасників семінару звернулася начальник управління культури і туризму облдержадміністрації Н. В. Федотова, яка  підкреслила,  що  саме  бібліотеки   стають  сьогодні   центрами об'єднання зусиль для вирішення проблем у сфері читання.

Заступник директора з наукової роботи ДЗ «Державна бібліотека України для юнацтва» Т. П. Сопова розповіла про дослідницьку діяльність бібліотек для юнацтва та молоді щодо юнацького читання та окреслила пріоритети роботи бібліотек, що працюють з юнацтвом, у сприянні розвиткові читацької культури. Надзвичайно актуальною була лекція про сучасний український літературний процес кандидата філологічних наук, доцента Херсонського державного університету Н. Д. Чухонцевої. Обмін думками щодо смаків і вподобань молоді та стилю написання творів молодих українських авторів, а  також широке коло   питань, поставлених доповідачці, засвідчили глибоку зацікавленість бібліотечних працівників даною темою.

Нові ідеї виходу з кризи читання серед молоді, способи їх реалізації у бібліотечній практиці пропонувалися під час роботи «Творчої майстерні». Зокрема, фахівці обласної книгозбірні запросили присутніх до молодіжної літературної кав'ярні «ЛіТЕRRА». Майстер-клас провідного бібліотекаря Г.С.Таворської «Читання як задоволення» було побудовано на порівнянні кращих зразків художньої літератури з їх екранізаціями, що яскраво продемонструвало можливості залучення нечитаючої молоді до читання. Детальніше ці проблеми було розглянуто під час подальшої роботи семінару, коли на «Дискусійному майданчику» працівники Херсонської, Великоолександрівської та Новокаховської ЦБС представили відповідні проекти підвищення читацької активності молоді.

Також на семінарі було підведено підсумки обласної акції «Тут Батьківщини моєї початок», присвяченої 65-річчю утворення Херсонської області. В акції взяли участь працівники з понад 400 бібліотечних установ та 100 навчальних закладів області. Ініціативу Херсонської ОЮБ підтримало управління культури і туризму Херсонської облдержадміністрації та безпосередньо його начальник Н. В. Федотова. Саме вона стала головою оргкомітету. Кошти на проведення акції, а саме на придбання бібліотечок літератури, комплектів плакатів, видання першого випуску біобібліографічного довідника «Окрилені наукою: вчені-природознавці Херсонщини» (серія «Видатні краяни») були виділені УКІТ з резервного додаткового фінансування. Найактивніші учасники акції - працівники Херсонської, Білозерської, Великолепетиської, Великоолександрівської, Голопристанської, Каланчацької, Каховської, Новокаховської, Новотроїцької, Чаплинської ЦБС - отримали відзнаки та подарунки.

Креативним елементом підготовки семінару було розміщення в окремих районах міста та на фасаді бібліотеки банерів і білбордів «Молодь обирає книгу».

Т. Ігнатова,

  заступник директора Херсонської ОЮБ ім.Б.Лавреньова

(Бібліосвіт. – 2010. - №2(34). – С.44.)

 


З днем народження, бібліотеко!

Вважається, що для людини тридцятиліття – вік повного розквіту сил і талантів. Не знаю, чи стосується це спостереження організацій і установ, але Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б.Лавреньова, якій  виповнилося 30 років, почуває себе молодою, енергійною, сповненою планів і задумів.

Чи може бути інакше? Адже абсолютна більшість читачів книгозбірні – молодь, а в колективі її працівників гармонійно поєднуються такі якості, як досвід і новаторство.

Обласна бібліотека для юнацтва від самого заснування позиціонувала себе як інформаційний, просвітницький і дозвіллєвий центр для молоді та послідовно вибудовувала ці напрями діяльності.

За 30 років існування вона стала не просто важливою ланкою у системі інформаційного забезпечення і виховання молоді, а генератором ідей та координатором зусиль багатьох державних установ і громадських організацій, які переймаються  проблемами підростаючого покоління.

В останні п’ять років відбулися якісні зміни на всіх напрямах діяльності книгозбірні. Придбання та впровадження спеціалізованого програмного забезпечення, підключення  до Інтернету, формування електронного каталогу і тематичних баз даних значно розширили інформаційні можливості бібліотеки. Комплексна цільова програма «Творча та обдарована молодь – майбутнє України», розроблена фахівцями книгозбірні, допомогла сфокусувати увагу на  інтелектуальному та естетичному розвитку талановитих юнаків і дівчат.

Важливою подією 2006 року було  відкриття  Центру соціально-психологічної та правової підтримки молоді, який дозволив об’єднати  досвід бібліотеки у роботі з юнацтвом, професіоналізм фахівців міського управління юстиції і міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, ентузіазм та енергію студентів-волонтерів, а головне – людяність, доброту, небайдужість до чужої біди  -  і допомогти дітям та  молоді.

Пріоритетом діяльності книгозбірні у 2008 році стало національно-патріотичне виховання молоді, відродження історичної пам’яті українського народу. Творчою знахідкою колективу можна вважати обласну акцію «Свіча пам’яті» -  довготривалу форму роботи, яка дала відчутні позитивні результати. Завдяки їй на Херсонщині відбулася активізація краєзнавчої пошукової роботи, у якій взяли участь 200 молодіжних волонтерських команд, посилилась роль бібліотек у житті місцевих громад.

Не менш масштабною була і  обласна акція «Тут Батьківщини моєї початок», яка за ініціативи книгозбірні відбувалася впродовж 2009 року. Інноваційний момент цієї акції -  створення молодіжними волонтерськими командами віртуальних проектів туристичних маршрутів та рекламних проспектів про свій рідний край.

Цикл діалогів з молоддю «Неформальна тусовка» набув популярності  серед херсонських школярів і студентів  завдяки невимушеному стилю спілкування, великій кількості цікавих і маловідомих фактів про виникнення та вплив  субкультур на суспільство, моду, музику, які ілюструвались фотографіями, уривками з художніх і документальних фільмів, музичними відеокліпами.

Ювілейний 2010 рік позначився новими ініціативами і творчими знахідками.

Відкрилась молодіжна літературна кав’ярня «ЛіTERRA» - спільний проект  бібліотеки  і громадської організації «Молода Просвіта». Вона відразу стала місцем спілкування творчої молоді Херсона, місцем, де за чашечкою кави можна обмінятися думками про події літературного і культурного життя нашого міста, послухати вірші і музику, дізнатися про книжкові новинки, познайомитися з цікавими і неординарними людьми.

Набрала обертів діяльність культурологічної медіастудії «Мистецтво у просторі і часі», спрямована на підтримку навчальної програми «Художня культура».  Відеомандрівки, підготовлені із застосуванням мультимедійного обладнання, ведуть школярів у світ архітектури, музики, театру.

Як вектор руху книгозбірні визначено просування читання у молодіжне середовище, успішно реалізується комплексна програма «Читання для всі і кожного». Основний принцип цієї програми -  індивідуальний підхід і увага до кожного читача, пошук нових, нестандартних форм популяризації читання і бібліотеки серед молоді. До 30-річчя заснування бібліотеки   в межах програми «Читання для всіх і кожного» відбулися вулична акція «Бібліомаршрут», бліц-опитування «Book-симпатія», в яких активну участь взяли учні навколишніх шкіл.

Подарунки книгозбірня почала отримувати ще влітку.  Благодійний фонд Влади Прокаєвої (Литовченко) «Обдаровані діти – майбутнє України»  в межах проекту «З книгою в серці» передав бібліотеці 500 книжок, серед яких переважають твори українських письменників, сучасні енциклопедичні, навчальні та довідкові видання. Ця подія стала приводом для активної PR-кампанії, спрямованої на популяризацію бібліотеки і книги серед молодих херсонців.

Сьогодні обласна юнацька книгозбірня має чим пишатися. Це і понад  85-тисячний фонд та широкий асортимент періодичних видань, здатний задовольнити найрізноманітніші інтереси, і локальна комп’ютерна мережа, під’єднана до Інтернету, і автоматизація більшості процесів роботи, і досвідчений та ініціативний колектив працівників. Проте найбільший здобуток Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б.Лавреньова за 30 років  її існування  -  це 150 тисяч читачів, для яких книга стала другом і порадником на все життя.

Херсонський вісник. – 2010. – 7 жовт.

 


«ЛіТЕRRА» запрошує на каву

У бібліотеці для юнацтва ім. Бориса Лавреньова відбулася чергова зустріч завсідників молодіжної літературної кав'ярні.

Ця зустріч стала відкриттям нового сезону і продовженням традиції, започаткованої минулого року. Відтоді пройшло уже аж шість зустрічей. Отже, "літературна кав'ярня" - що ж це таке? Уявімо ту ж саму кав'ярню, в якій відвідувачі гомонять про свої справи, забувши про клопоти. Така ж атмосфера панує і в кав'ярні літературній, тільки з тією різницею, що тут зібралися творчі, чутливі до мистецтва і літератури зокрема люди, яким приємно зустрітися разом, поділитися враженнями, почитати художні твори, представити на суд товариства власні спроби і здобутки на літературній ниві. Саме в такій легкій обстановці проходять зустрічі у молодіжній літературній кав'ярні. Чим же тут розважається публіка? На це питання відповіла господиня кав'ярні Юлія Коваль:
 - По-перше, наші зустрічі завжди тематичні: "Планета сонета", "Фантастична кав'ярня"; по-друге, у нашій програмі є кілька постійних рубрик: "Цікаво про каву", "Читання по колу", "Творчий автограф", "Книжка до кави", по-третє, до нас завжди приходять цікаві, відомі у місті люди: музичний гурт "Город неспящих"; художник Олександр Тепляков, який під час кожної зустріч малює шаржі на присутніх; поет, тележурналіст Валерій Кулик; поет, голова Херсонської організації Спілки письменників Василь Загороднюк та багато інших.

Тож завжди є з ким і про що поговорити, відпочити у приємному товаристві, що в Херсоні зустрінеш дуже рідко.

Ідеї створення такої кав'ярні належить заступнику директора бібліотеки Тетяні Ігнатовій. Вона переконана, що "ЛіТЕRRА" (літературна територія) стане місцем народження творчих планів та ідей:
 - У наших силах спробувати відтворити особливу атмосферу літературної кав'ярні, - говорить Тетяна Ігнатова. Маємо надію, що "ЛіТЕRRА" виправдає свою назву й справді стане територією, де пануватиме духовність, інтелект і любов до літератури.

Ось така вона, літературна кав'ярня. Усі бажаючі запрошуються до бібліотеки ім. Бориса Лавреньова останнього четверга місяця. Наступна зустріч матиме назву "Театральна кав'ярня". Організатори планують сюрпризи, тож буде цікаво.

Іван Антипенко

(Вгору. – 2010. – 4 листоп.)

 


«ЛІТЕRRА»: назустріч новим враженням

Нові враження – невід’ємна частина нашого життя. Це досвід, який може бути як позитивним, так і негативним. Зрозуміло, що ділитись гарними спогадами набагато приємніше. А відвідання молодіжної літературної кав’ярні «ЛІТЕRRА» подарувало її завсідникам море незабутніх емоцій.

На разі кав’ярня повернулась з літніх канікул і відкрила новий, другий сезон. Після короткої перерви поціновувачі кави і мистецтва зібрались у бібліотеці для юнацтва ім. Бориса Лавреньова, як завжди, останнього четверга місяця – 26 жовтня. Темою цієї зустрічі, як ви вже могли здогадались, стали нові враження. А їх було чимало.

Заступниця директора Тетяна Ігнатова з гордістю розповіла про святкування 30-річного ювілею бібліотеки. Господарка кав’ярні Юлія Коваль – про свою мандрівку до Чехії і празькі кав’ярні. Спеціальним гостем стала Любов Лагутенко – відповідальний секретар спілки журналістів у Херсоні, яка поділилась деякими професійними секретами і повідала про особисту журналістську практику.

А книжковий оглядач кав’ярні Галина Таворська здивувала навіть найбільших книгоманів. Рубрика «Книжка до кави» стала найцікавішою за усю історію «ЛІТЕRRи». Що, на вашу думку, читають сильні світу цього? Наприклад, нинішній російський президент, окрім російської класики, полюбляє шведські трилери та культового автора цього напрямку - Стіга Ларсона, книгами якого захоплюється сам Стівен Кінг (а це, погодьтесь, авторитет). Поділилась своїми враженнями від прочитання історичного роману Філіппи Грегорі «Ще одна із роду Болейн» - неймовірно красивою і захоплюючою історією. Розповіла про нову серію книжок «Гостя» Стефані Маєр, авторки легендарної вампірської саги «Сутінки».

Нововведенням кав’ярні став аукціон. Почесну роль аукціоніста надали художнику Олександру Теплякову, а першим і єдиним лотом стала газета з матеріалом про першу «ЛІТЕRRу» - лот був успішно проданий за 14 гривень.

Наприкінці вечора музичний талісман кав’ярні, гурт «Город Неспящих», презентував нову пісню «Хочу до тебе», та виконав ще декілька вже добре знайомих творів.

Ви можете спитати, чи частували «ЛІТЕRRівців» кавою? Частували! Ще й якою! Швейцарською, з імбиром – неперевершений смак. Тож кав’ярня залишила купу приємних вражень. Тема наступного засідання – театр. До зустрічі 25 листопада.

Ліза Жарких

(Херсон Маркет плюс. – 2010. – 10 нояб.)

 


«Херсонщина подарувала світові»

Торік Херсонська обласна бібліотека ім. Б. Лавреньова порадувала читачів першим бібліографічним довідником, присвяченим видатним вченим-природознавцям Херсонщини. Та його автори вирішили не зупинятися на досягнутому - продовжили збирати інформацію про знаменитостей, доля яких пов'язана з Таврійським краєм. Тож у світ вийшов другий випуск довідника «Херсонщина подарувала світові». Приводом для його створення став великий попит читачів на відомості про видатних земляків — діячів культури та мистецтв, котрі народилися на Херсонщині. Довідник містить 23 персональні статті з фото, а також бібліографічні списки, що підказують, на якому сайті або в якій книжці чи в інших джерелах можна знайти додаткову інформацію.

Одна з авторів довідника, завідувач відділу довідково-бібліографічного та інформаційного обслуговування бібліотеки Наталя Попова розповіла, що нинішній рік став ювілейним для багатьох наших земляків, про яких розповідає видання. Оперний співак, заслужений артист України Олександр Цилінко та народний артист України Георгій Делієв відзначили 50 річний ювілей, видатному українському артисту театру, кіно і естради Миколі Гриньку та патріарху радянського кіно, народному артисту СРСР Сергію Бондарчуку було б по 90 років. Тож довідник став гідним подарунком для наших видатних сучасників і даниною пам'яті тих, кого вже немає з нами.

— Ми відкрили багато нового навіть для себе, - розповідає Наталія Попова. - Хоч я і краєзнавець, але багатьох вихідців з нашої області не знала. Мистецький скарб Херсонщини - це не тільки Гармаш, Скадовський, Шовкуненко, а й інші діячі, можливо, менш відомі, але вони зробили свій вагомий внесок у розвиток науки, мистецтва, техніки та інших сфер життя. Наступного року ми плануємо випуск третього довідника, присвяченого відомим спортсменам нашого краю.

Тепер учням та студентам набагато легше знайти інформацію про відомих діячів, завжди цікаво дізнатися більше про земляків, якими пишається світ.

Катерина Пономаренко

(Новий день. – 2010. – 25 листоп.)

 


Примірник «Нового дня» - за 14 гривень

Про вагомі  мистецькі події газета традиційно повідомляє першою.

Під час відкриття нового сезону посиденьок у молодіжній літературній кав'ярні «ЛіТЕRRА», яка вже майже рік регулярно збирає талановитих херсонців у приміщенні обласної юнацької бібліотеки ім. Б. Лавреньова, відбувся незвичний аукціон. Організатори зустрічі вирішили пригадати, як відкривалася унікальна мистецька кав'ярня та які ЗМІ першими про неї написали.

— Відразу після нашої зустрічі з уже знаними, професійними та ще зовсім юними письменниками, фотохудожниками, художниками, танцюристами та просто цікавими людьми в обласній газеті «Новий день» вийшла фотоінформація «ЛіТЕRRА»запрошує у гості», — пригадала господиня кав'ярні Юлія Коваль. — Це була перша згадка про нас у друкованих ЗМІ. Згодом з'являлися публікації в інших газетах, але саме примірник «НД» від 4 березня ц. р. для обласної юнацької бібліотеки особливо цінний.

Недовго міркуючи, примірник газети зі згаданою публікацією виставили на аукціон, розігравши його серед постійних учасників мистецьких посиденьок. Письменники, художники, фотографи, бібліотекарі, студенти та журналісти інших видань називали свою ціну унікального лота. Зрештою, примірник «НД» потрапив до рук тележурналіста Ірини Снігур, для якої «ЛіТЕRRА» уже давно стала улюбленим місцем культурного відпочинку.

Нестор ДИМ

(Новий день. – 2010. – 2 груд.)


 Галина Таворская о вампирах глазами подростков и взрослых

Часто ли Вы, уважаемые взрослые, говорите со своими детьми не об успеваемости в школе, а о вещах, к которым дети проявляют неподдельный интерес? О вампирах, например? Да и учителя литературы вряд ли предпочтут новомодных героев – тут бы программный материал усвоили (о математиках и физиках даже не вспоминаю). Но не перевелись еще взрослые, которые могут рассказать подростками именно о том, что их действительно интересует. 

В феврале в Херсонской областной библиотеке для юношества им. Б.Лавренева шел серьезный разговор о вампирах – там состоялась презентация первой темы цикла ток-шоу «Опасные увлечения» под названием «Вампиры: романтика с привкусом крови». Ведущий библиотекарь отдела городского абонемента библиотеки для юношества Галина Таворская поделилась со школьниками информацией, откуда пошли легенды о вампирах, как развивалась эта тема в литературе, как ее использует кинематограф, как постепенно трансформировался образ вампира - одним словом, все от библейских персонажей до суперпопулярных «Сумерек». Было действительно интересно. Финальную точку поставили приглашенные гости, священник и психолог, которые со своей позиции оценили это подростковое увлечение. И при этом никто никого не осуждал, не предавал анафеме и ничего не запрещал. 

О том, почему же подростковое увлечение вампирами взрослые считают опасным, мы решили поговорить с автором и ведущей цикла Галиной Таворской.

Галина Станиславовна, почему Вы вдруг стали изучать все, что связано с вампирами?

Вампирскую истерию мы наблюдаем третий год. Сначала пошел бум – книги Стефани Майер, потом фильмы. Странно, когда достаточно взрослые, сформировавшиеся девушки чуть ли не с поцелуями бросаются на плакат с Робертом Патиссоном (исполнитель главной роли в фильме «Сумерки»). И те, кто начал фанатеть, пошли по кругу: книги – фильмы – книги – фильмы. Когда же стали читать эту вампирскую сагу в третий раз, в пятый, меня как библиотекаря это стало волновать: читатель совершено не хочет развиваться. Да ты читай дальше про вампиров, если тебя это увлекает. Но нет - нам интересен только этот конкретный образ, этот «романтический принц». Хоть как-то хотелось повлиять на этот процесс. И вот мы начали интересоваться, почему девочки читают одно и то же снова и снова, беседовали о прочитанном и о том, чем живут наши читатели-подростки. Со взрослыми на эту тему дети вообще не говорят – потому что взрослые не хотят. У нас в прошлом году был мини-соцопрос: что подростки советовали бы почитать своим родителям, и что родители – своим детям. Оказалось, это два полюса. Мы даже сделали небольшую выставку. Подростки смотрят на то, что рекомендуют им родители (книжки, которые они сами читали в подростковом возрасте: «Чучело», «Два капитана»), – нет, говорят, мы это читать не будем. И это объяснимо. Реакция же родителей на книжный рейтинг подростков (те же «Сумерки», тот же «Гарри Поттер») очень бурная: «Какой кошмар! Запретить! Изъять из библиотек!» Они находятся в позиции страуса: голова в песке – и я ничего не вижу и знать ничего не хочу. О чем можно подросткам говорить с родителями, если взрослые, как говорят дети, «фишку не рубят»? 

Поговорить-то можно и со сверстниками…

С подружками уже давно все обсудили, класс разделился, кому нравится больше вампир Эдвард, а кому оборотень Джейкоб, и тема эта муссируется постоянно.

Ну а реальная опасность от увлечения вампирами есть?

Конечно. И хотя увлекаются, в основном, девочки, опосредованно страдают мальчики – потому что не соответствуют ни образу оборотня, ни образу вампира. Девочки не хотят замечать мальчиков. Какой может быть интерес, когда поставлен железный занавес? В конце концов, это не способствует развитию у девочек нормальной сексуальности. А мальчики – это уже как «наш ответ Чемберлену». Им-то что делать, если у девочек есть такой «светлый идеал»? В вампиров играть? Наращивать себе клыки? Создавать какой-то образ, чтоб хоть как-то выглядеть на этом фоне? Вот такая тенденция есть. Плюс человек не хочет жить в реальной жизни – скучно. Мы или пропадаем на сайтах вампиров, или уходим в субкультуру (это уже крайние случаи). Правда, у готтов свои погремушки, и через 2-3 года молодежь попускает. Но все-таки надо знать рамки в таком увлечении. Немудрено юному организму расшатать психику: ну разве нормально, когда 14-летняя девочка мечтает лишь о том, чтобы ее укусил вампир? Возможны и физические увечья - как-то на вампирском сайте мне попалось интервью с продвинутым готтом, у которого раньше были нарощенные клыки. Поначалу от девочек у него отбоя не было (бабки, правда, крестились вслед). Но как-то вечером пьяный мужик попросил у него закурить. И наш герой при свете зажигалки ему улыбнулся… Так мужик с перепугу выбил и клыки нарощенные, и пару зубов здоровых. 

А сами Вы читали вампирскую сагу Стефани Майер?

Я-то прочитала. И у меня сложилось впечатление, что я читала букварь – «мама мыла раму».

То есть, прав Стивен Кинг, назвав Майер плохой писательницей, «не способной написать ничего путного»?

Абсолютно. Зато для подростков все доходчиво, как говорится, «пипл хавает». Но это же нельзя читать три раза! Уже второй раз нельзя читать.

А какая альтернатива? Есть достойные, на ваш взгляд, произведения о вампирах?

Безусловно, но они более серьезные. Это книги Брэма Стокера и Энн Райс, которая недаром носит титул королевы вампирского жанра - по ее «Интервью с вампиром» снят фильм, ставший классикой. Причем на этой классике ни у кого мозги не ехали – и фильму лет уже сколько, и красавчиков там хватает! Но такого фанатизма, что вызвали «Сумерки» нет – другая целевая аудитория, не этот узенький промежуток от 14 до 17, на который нацелилась Майер. Все остальные произведения – это желание тех, кто умеет держать ручку в руках, заработать, поймать перо от синей птицы. Там о литературе говорить просто неуместно. Но ту же Энн Райс подростки читают очень неохотно. Понятно, что «не идет», потому что она написана другим языком. Что касается фильмов, мне не нравится ни один из вампирских сериалов. Классика – те же «Интервью с вампиром» и «Дракула» Брэма Стокера - сделаны на таком уровне, до которого Стефани Майер и режиссеры, снимающие фильмы по ее произведениям, вряд ли допрыгнут.

Но ведь тяга к вампирам появилась не на пустом месте?

Раньше эта ниша была заполнена «Гарри Поттером». И мне очень импонирует в саге Джоан Роулинг то, что семь лет дети росли и развивались вместе с Гарри Поттером, вместе с книгами и фильмами - менялся язык, менялись проблемы, которые приходилось решать. Первая книжка написана как сказка, а последняя, седьмая – это философский роман. Недаром на нашей презентации психолог говорила: «Погружайтесь в тему и развивайтесь». С Гарри Поттером такое развитие есть. На фанатских сайтах я видела, как дети сами пытаются что-то писать - например, о том, что надо, чтобы поступить в Хогвардс. А вот на вампирских - ничего подобного. Погружение есть – развития нет. Хотят то, что проще переваривается, жвачку. Никто не хочет ни рисовать картины, ни создавать какие-то шедевры на эту тему. Зачем, если не напрягаясь и ничего из себя не представляя можно вступить в фанатский клуб Эдварда или Стефани Майер?

А что взрослые могут сделать, если подросток упорно не хочет идти вперед?

Подтолкнуть мы его, безусловно, можем. Но только не осуждением и запретами. Пусть они 125-й раз перечитывают «Сумерки», будете отбирать – будет хуже. У них же ломка реально. Попытки объяснить: да бросьте, в мире так много прекрасного, приведет только к такой реакции: «Вы, взрослые, ничего не понимаете! Для нас это жизнь». И пока дети «варятся» в этой теме, переключить их внимание можно только тем, что максимально корректно озвучить все стороны их увлечения. Будут ли они читать то, что мы советуем – не факт. Но информация все равно отложится. Пусть основной массе она не нужна – но кому-то же нужна. Мы не стремимся их осуждать или что-то навязать – и без нас хватает кому это делать: учителя, родители, особенно бабушки-дедушки. Но учителям заниматься этой темой некогда, а психологи войдут в этот материал, но чуть попозже. 

А у библиотекарей, значит, и время есть, и желание?

Мы на полшага опережаем даже не интересы детей – интересы взрослых: родителей, педагогов, психологов. Подобное у нас уже было. Два года назад, когда мы начали говорить о субкультурах, в Херсоне этой темой еще никто не занимался. Причем мне приходилось проводить презентации как для детей, так и для взрослых – для учителей и родителей, делали расширенное родительское собрание. И до сих пор эта тема остается на волне.

Как долго, по-вашему, будет держаться интерес к вампирам и каковы варианты развития событий?

В этом году эта тема будет актуальна, и на следующий год - если не вспыхнет никакой сверхновой на уровне «Гарри Поттера» или «Сумерек». А вариантов развития событий здесь два: либо дети вырастают, и у них появляются новые интересы (главное, чтобы в этот период, пока они увлечены, не «сварились» окончательно), либо на смену вампирской жвачечке придет какая-то новая тема, от которой так же будет фанатеть молодежь. Пока тем, достойных интересов подростков я не нахожу, так что мы на год-два обеспечены любовью к вампирам. И хоть Стефани Майер начала новую сагу, о нашествии инопланетян, у которых нет тел, но есть души, где тоже присутствует любовь, я не думаю, что этой «нетленке» в подростковой среде будет уготован такой же бум. И я надеюсь, что наши подростки перерастут свое увлечение без ущерба для себя, что не успеют сделать никакой фатальной ошибки и поломать свою психику.

 P.S. Но на вампирах в библиотеке останавливаться не собираются. В течение года здесь планируют осветить еще три «опасные» темы – «Оккультизм», «Гадания и Хэллоуин» и «Социальные сети». А сами мероприятия не ограничатся презентацией в библиотеке – они будут повторяться для разных слушателей и в библиотеке, и школах. 

Лариса Жарких

Фото Лизы Жарких

(Херсон Маркет плюс. – 2011. - № 11 (269). – 17-23 марта)


Література з ароматом кави

 

У Херсонській обласній бібліотеці  для юнацтва імені Бориса Лавреньова  рік свого існування днями відзначила оригінальна літературна кав’ярня  «ЛiTERRA». Аби посмакувати ароматної  кави та послухати виступи відомих та  ще зовсім юних літераторів щомісяця в  бібліотеці збирається чимала когорта  старшокласників, студентів, письменників, журналістів... та просто любителів живого українського слова.

У постійній рубриці кав'ярні «Наш  гість» зі своєю творчістю допитливих  херсонців уже встигли познайомити  члени НСПУ Василь Загороднюк, Олег Олексюк, Валерій Кулик та інші. Сторінка зустрічі «Творчий автограф» дозволила заявити про себе молодим  поетам Наталі Кудрявченко (голові обласної організації «Молода Просвіта»),  Іванові Антипенку (секретарю літстудії  імені Василя Вишиваного), Вадимові Лубчаку (редакторові альманаху молодих літераторів «Вишиванка»).

У перерва між звучанням ліричної поезії, уривками прози та драматичних постановок, якими постійних завсідників цього творчого клубу щоразу тішать ор¬ганізатори зустрічей, тут можна і самому випробувати хист до художнього письма.

Голова Херсонської обласної організації НСПУ Василь Загороднюк, виступаючи на святковому засіданні з нагоди річниці створення літкав'ярні «ЛіTERRA», зазначив: «Херсонська література без перебільшення твориться з присмаком та ароматом натуральної кави. Приємно, що з ініціативи бібліотеки та молодих літераторів є ще одне затишне місце, де можна культурно зустрітися, поговорити, послухати творчість одне одного».

Ідея створення <ЛiTERRA» належить заступникові директора з основної діяльності бібліотеки імені Бориса Лавреньова Тетяні Ігнатовій: «На жаль, ми не маємо машини часу, щоби повернутися в минулі століття і посидіти в кав'ярні поруч із Бальзаком чи Руссо, Проте в наших силах спробувати відтворити особливу атмосферу літературної кав'ярні. Маємо надію, що «ЛiTERRA» ви¬правдає свою назву й насправді стане територією, де пануватиме духовність, інтелект і щира любов до літератури». 


Вадим ЛУБЧАК

(Літературна Україна. – 2011. – 24 берез.)


«Закрита книга – камінь, розкрита книга – птах»

Окрилений цими проникливими поетичними рядками Анатолія Кичинського, в Херсонській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Б. Лавреньова завершився Тиждень молодіжної книги. Упродовж нього відбувалися помітні, яскраві події, що гуртували і зацікавлювали юних читачів: флеш-моб «Бум по Воок'ам» (на фото) для старшокласників; зустрічі з відомими херсонськими літераторами, членами Національної спілки письменників України «Відкрию душу для весни»; молодіжний ВЕSТ «Цікава книжка поруч», а ще цікаві екранізації та анонси кінопрем'єр зробили заходи ще більш яскравими та захопливими. Книжкові виставки «Імена на літературному подіумі» і «Молоді голоси Херсонщини» розширили уявлення юних читачів про обрії літератури рідного краю, а виставка «Фан-зона» привернула увагу любителів читання до найбільш яскравих відкриттів у царині літератури. Впродовж Тижня молодіжної книги відбулося бліц-опитувіння «Твоє літературне відкриття», яке розпочалося як вулична акція і продовжилося у відділах бібліотеки. На основі опитування 317 респондентів створена книжкова виставка «Парад читацьких пристрастей». Завершальним акордом стало підбиття підсумків конкурсу світлин «Читати модно!». Учні та студенти представили на конкурс близько півсотні фотографій, які закликали молодь навчатись черпати мудрість з книг, зростати духовно.

Олена Ніколаєва.

(Новий день. – 2011. – 12 трав.)


Фестиваль открытой книги

 

Кое-кто даже не сомневается в том, что в недалеком будущем компьютер и Интернет полностью вытеснят книгу. Кто-то находится в состоянии «боя»: кто кого? А кое-кто уверен: книга не умрет никогда - как и  театр,  которому в свое время уже предвещали скорую смерть «от руки» кинематографа.

 В то же время сами библиотеки от прогресса не отстают - компьютеризируются и «интернетизируются». Но о главном своем сокровище - книге - не забывают. Более того, стали поводить «книжные» фестивали. И пионером этого движения стала Херсонская областная библиотека для юношества им. Бориса Лавренева, которая и организовала областной фестиваль молодежного чтения «Открой свою книгу». Правда, провела его не в своих стенах, и даже не в Херсоне - книголюбов и библиотекарей встречала Голая Пристань, и было это 11 октября.

На голопристанской набережной - воодушевленные и улыбающиеся люди, некоторые из них в костюмах любимых литературных героев. Шарики, флаги, транспаранты, а еще смех и замечательное настроение... Синоптики обещали дождь, но вы же знаете, что у мэра Голой Пристани Анатолия Негры с небесной канцелярией контакт давно налажен: на праздники непогода этот городок обходит стороной вопреки всем прогнозам. Да и сам мэр почтил своим присутствием хранителей книжной мудрости (хоть официально находился в отпуске) - не только на открытии сказал проникновенные слова и заверил, что этот фестиваль ждет большое будущее, но еще лично провел экскурсию по центральной части города. Его рассказы о прошлом и настоящем города, о его героях (с Голой Пристанью связана жизнь 35 Героев Советского Союза и Социалистического Труда), о фестивалях, его патриотизм («Вы выбрали лучший город и лучший район для проведения фестиваля») и бережное отношение к наследию прошлого никого не оставили равнодушными. Как продолжение - книжная ярмарка, литературная викторина, автограф-сессии херсонских писателей и поэтов и праздничный концерт.

А самое интересное осталось «на десерт». Пока поэты Владислав Григорьев, Леонид Марченко и Олег Олексюк проводили мастер-класс и делились секретами мастерства с начинающими стихотворцами, а молодые поэты из Херсона, Голой Пристани и Новой Каховки представляли свое творчество более взрослым и опытным коллегам Анатолию Грабко, Наталье Коломиец, Марии Яровой, - работники библиотек провели «Ярмарку инноваций», ,рассказывая и показывая, как они проводят свою работу с читателями, как привлекают молодежь к чтению. Победил в конкурсе проект «Остров доброты», представленный библиотекой-филиалом № 13 Херсонской ЦБС.

Здесь уже несколько лет работают с глухими детьми, «разрушая стену» между теми, для кого окружающий мир многоголосый, и теми, кто его совсем не слышит.

Было действительно очень интересно и весьма полезно. Недаром участники фестиваля в один голос говорили о необходимости продолжить начатое. Так что, скорее всего, Голопристанская центральная районная библиотека, на базе которой и проходил фестиваль, передаст эстафету каховчанам,  где через год состоится уже второй фестиваль.

Лариса Жарких 

(Херсон маркет плюс. – 2011. – 18-26 окт.)


Європа у Бериславській Зміївці: один день сирітської долі

 

За рекомендацією ООН з 1954 року відзначається Всесвітній день дитини, покликаний нагадати про необхідність щоденної турботи про благополуччя і захист прав дітей.

Ініціативна група, яка складалася з працівників Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б.А.Лавреньова,  взяла участь у конкурсі міні-грантів “Місто, дружнє до дітей”, організованому благодійним фондом “Захист”. Представлений нею проект “Пізнай рідний край” став одним з трьох переможців конкурсу.

У межах проекту “Пізнай рідний край” 3 листопада 2011 року для двадцяти дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, була організована краєзнавча подорож у  «маленьку Європу на Півдні України» - село Зміївку, що знаходиться у Бериславському районі. 

Автори проекту прагнули зробити свій внесок у вирішення актуальної  проблеми — підвищення рівня культурного і духовного розвитку  дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування,  розширення їхнього світогляду і знань про рідний край.

Втілити все задумане вдалося завдяки підтримці партнерів – служби у справах дітей Комсомольського райвиконкому, фотоклубу «Група А» та допомозі депутата Херсонської міської ради Сергія Каруноса. 

18 листопада 2011 року в Херсонській обласній бібліотеці для юнацтва ім. Б.Лавреньова відбувся завершальний захід проекту — свято ”Зігріті теплом душі” з нагоди Всесвітнього дня дитини.  Гостями бібліотеки цього дня стали діти, які брали участь у екскурсійній поїздці, учні обласного ліцею, представники державних установ і громадських організацій.

Заступник директора Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б.Лавреньова Тетяна Ігнатова  привітала присутніх із Всесвітнім днем дитини і запропонувала святкувати його під девізом «Чужих дітей не буває». «Підтвердженням цих слів став проект «Пізнай рідний край», до реалізації якого долучились багато добрих і небайдужих людей, які турбуються про дітей не тільки за обов’язком, а й за покликом душі».

За словами Олексія Мітюшкіна, учня Херсонської ЗОШ №14, подорож до Зміївки допомогла йому дізнатися багато нових і цікавих фактів про історію та географію Херсонщини. «Нещодавно я читав біографію Мартіна Лютера і для мене стало справжнім відкриттям, що в нашому краї є діюча лютеранська кірха. Розповів своїм однокласникам про незвичайне село, де живуть шведи і куди приїздив шведський король».

Наталя  Бабій — представник Благодійного фонду “Захист” – високо оцінила проект «Пізнай рідний край» і сказала, що такі заходи важливі не тільки для виховання дітей, а й для  розвитку громади міста, популяризації благодійності у суспільстві. 

Депутат Херсонської міської ради Сергій Карунос підкреслив, що запорука успіху проекту  -  в командній роботі. «Не важливо, чим ти можеш допомогти дітям – грошима, ідеєю, своїми знаннями, організаційними зусиллями, транспортом, головне -  не  стояти осторонь. І тоді кожна дитина відчує, що навколо – небайдужі люди».

Ольга Ромадіна  — завідувач сектору з питань опіки і піклування Комсомольського райвиконкому, депутат Комсомольської районної ради щиро подякувала авторам проекту «Пізнай рідний край» і бібліотеці за організацію поїздки та свята. «Думаю, тепер започаткована гарна традиція і у нас з’явилося ще одне свято для дітей, ще один привід дарувати незвичайні подарунки – подорожі, гарні враження, свою любов і турботу».

Краєзнавець і ентузіаст туризму Микола Руденко поділився своїми ідеями щодо організації нових подорожей в кожен район Херсонщини і  закликав молодь: «Подорожуйте за будь-якої можливості,  пішки, велосипедом, автобусом, відкривайте для себе рідний край!»

Серед гостей свята «Зігріті теплом душі» були також керуючий справами Комсомольського райвиконкому Валентина Рижкова та Світлана Котько — головний спеціаліст сектору з питань опіки і піклування Комсомольського райвиконкому.

На святі відбулася презентація фотовиставки “Стежками села Зміївка” - своєрідного звіту про краєзнавчу подорож, у створенні  якого допомагали волонтери — члени фотоклубу “Група А”.

Музичним подарунком для гостей стали виступи студенток Херсонського музичного училища Ірини Федоренкової та Ольги Дядив і солісток танцювального колективу “Данс Експрес” Марії Бережкової та Олександри Бірюкової. 

Був і чудовий сюрприз – жива скульптура у виконанні артистів Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. М.Куліша Анатолія Братченка, Романа Соломчака.  і художника театру Вікторії Усаченко.

На загальну думку  дорослих і дітей свято вдалося – воно справді створило атмосферу тепла та щирості, надихнуло на нові ідеї і проекти.

  

Світлана Коваль, провідний редактор Херсонської обласної бібліотеки 

для юнацтва ім. Б.Лавреньова

  (Наддніпрян. правда. – 2011. – 23 листоп.)


«ЛітTERRA» открывает третий сезон

 Казалось бы, молодежная литературная кофейня «ЛітTERRA»,  которая каждый месяц собирает в Херсонской областной библиотеке для юношества им. Б.Лавренева любителей книги, начала свой путь совсем недавно. И вот 22 сентября стартовал уже третий сезон.

Встреча проходила в национальном украинском стиле. Некоторые гости даже пришли в вышиванках, ведь обсуждали вопросы украинской книги и украинской прессы (специальным гостем был редактор отдела истории журнала «Укражський тиждень» и просто наш земляк Роман Ка-бачий). Рубрика «Юбилейная страница» была посвящена 180-летию со дня выхода из печати гоголевских «Вечеров на хуторе близ Диканьки», а музыкальные подарки дарило трио бандуристов под руко-водством заслуженного работника культуры Украины Наталии Мазур. И кофе с перцем. С перцем - это уж точно по-нашему, по-украински.

А еще были: поэтические строки с кофейным вкусом -рубрика «Ц|каво про каву» от хозяйки «ЛпТеггы» Юлии Коваль, презентация фирменного стиля кофейни от студентки кафедры дизайна ХНТУ Кристины Ящук, видоизмененная рубрика «Книжка до кави» (на этот раз своими впечатления от свежепрочитанных книг делились друге другом сами завсегдатаи кофейни), аргентинский акцент от коллектива «Триумфаль» и новое произведение в библиотечную галерею шаржей от художника Александра Теплякова. И, как всегда, аромат кофе, интересные гости, интеллектуальные разговоры...

Лариса Жарких 

(Херсон Маркет плюс. – 2011. –  № 39. – 29 сент. - 5 окт.)

 


«Юбилейная» встреча в «ЛитTERRE»

23 февраля у молодежной литературной кофейни «ЛитTERRA», которая раз в месяц собирает любителей книги в библиотеке для юношества им. Б.Лавренева, был двойной праздник - двухлетие кофейни и 20-я по счету встреча.

В этот день был настоящий аншлаг - рассадить всех посетителей удалось не сразу. А впрочем, чему удивляться - в воздухе витает утонченный аромат свежезаваренного кофе (на сей раз он был с корицей), праздничная атмосфера вызывает трепетный восторг у новичков.

Но самое главное - интересные гости, которым есть что рассказать.

Наконец, удалось немного «покофейничать» и начальнику управления культуры и туризма облгосадминистрации Ирине Королевой, которая пришла в сопровождении своего заместителя Игоря Мазура. Не смотрите, что по рангу Ирина Владимировна чиновник высокого полета - в душе она остается человеком творческим и очень открытым. Поздравив литтерианцев с духлетием, она поделилась и своими секретами по совмещению работы руководящей и творческой - как в театре «рождался» юбилейный «Бриллиантовый бал», режиссером которого она была, рассказала, что в свободные минуты читает новые пьесы и мечтает при возможности поставить спектакль.

А «гвоздем» программы стали украинские писательницы - лауреаты литературного конкурса «Коронация слова» Виктория Гранецкая (Винница) и Марианна Малина (Евпатория, а в детстве она много лет жила в нашем Скадовске). Их рассказ о своем участии в конкурсе и о своих книгах вызвал неподдельный интерес у аудитории. Поддержал своих коллег писатель-фантаст из Крыма Валерий Верховский, который уже был гостем «ЛитTERRы».

Много было и мистического. Мистикой пропитаны произведения наших главных героинь. Мистической была новелла Наталии Кудрявченко, представленная в рубрике «Творческий автограф». О мистических произведениях (не только литературных, но и кинематографических) шла речь и в разделе «Книжка до кави» - ее ведущая Галина Таворская, как всегда, собрала все самое интересное и представила так, что многим захотелось это прочитать.

Но не только беседам, кофепитию и разговорам о кофе (в рубрике «Цікаво про каву», которую ведет хозяйка кофейни Юлия Коваль) есть место в «ЛитTERRе». Здесь никогда не забывают ни о музыкантах (в этот раз радовали слух студентка музучилища Ольга Дядив и ансамбль «Триумфаль»), ни о художниках (были не только традиционные дружеские шаржи от Александра Теплякова, но и подарок - живописный портрет очаровательной хозяйки).

И два часа пролетели как одно мгновение. Недаром встреча и ее такая добрая атмосфера произвела на нашу гостью Марианну Малину фантастическое впечатление: «Так приятно, что в библиотеке собираются люди. Значит, книга не умерла, и будет жить еще долго».

Да и у «ЛитTERRы», надеемся, впереди долгая и насыщенная жизнь. Ведь два года - это только начало…

Лариса Жарких

(Херсон Маркет плюс. – 2012. – 1-7 марта.)

 


«ЛітТERRA» святкує день народження

Днями у Херсоні відбулася яскрава культурна подія — молодіжна літературна кав'яр­ня  «ЛітТERRA» святкувала дворіччя своєї діяльності. Ось уже два роки останнього четверга кожного місяця завсідники ка­в'ярні — студенти, старшокласники об­ласного ліцею та шкіл міста — за філіжан­кою ароматної кави у межах цього про­екту зустрічаються з відомими в Херсоні та за його межами письменниками, жур­налістами, режисерами, акторами, ху­дожниками та фотомитцями.

Кожна така зустріч традиційно має свою тему, але обов'язковими еле­ментами програми стали постійні рубрики: «Творчий автограф», «Спеціальний гість», «Цікаво про каву», «Книжка до кави», «Читання по колу», «Літературний конкурс» тощо і музич­ний сюрприз — виступи молодих співаків і музикантів, хореографів, артистів оригінального жанру.

Спільний проект Херсонської об­ласної бібліотеки для юнацтва імені Бориса Лавреньова та громадської організації «Молода Просвіта» «ЛітТERRA» давно став територією літератури, місцем зустрічі для твор­чих людей, представників різних жанрів мистецтва.

Привітати літературну кав'ярню з її черговою річницею у Херсон завітали гості: українські письменниці, лауреати літературного конкурсу «Коронація слова» Маріанна Малина (Євпаторія) та Вікторія Гранецька (Вінниця). Вони дали поради місцевій молоді щодо участі у літературних конкурсах, а також представили завсідникам свої нові книги. У цьому їх підтримав і колега по перу, кримський письменник-фантаст Валерій Верховський.

Юлія КОВАЛЬ.
Фото Ігоря БОЙЧЕНКА.

(Новий день. – 2012. – № 12.)

 


Обласний бібліотечний форум – у Каховці

ВЧОРА Каховка гостинно зустрічала учасників II обласного фестивалю молодіжного читання "Відкрий свою книгу". На початку форуму на площі перед районним Будинком культури ім. Фрунзе до учнівської молоді та бібліотекарів Херсонщини звер­талися заступник голови Каховської районної державної адміністрації Ольга Вакулич і заступник міського голови Віталій Чернявський. Власними віршованими рядками зібрання привітав поет, журналіст, член Національної спілки журналістів України Микола Тібій. Урочисто оголосила відкрити фестивалю директор обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б.Лавреньова Галина Тютюн, якій каховські бібліотекарі вручили символ нашого щедрого краю - великий запашний коровай на вишитому рушнику (на фото).

Після екскурсії вулицями міста та Каховським історичним музеєм дійство перемістилося до Каховської школи мистецтв, де на молодь чекали цікаві квестові ігри, автограф-сесії письменників Херсонщини та гала-концерт, підготовлений юними аматорами міського Центру дитячої творчості, студії спортивного бального танцю "Престиж", учнями каховських та Малокаховської, Чорнянської й Семенівської шкіл. Низку заходів продовжили змагання юних поетів у приміщенні Каховської районної бібліотеки та "Ярмарок бібліотечних ідей" для працівників бібліотек. Завершився фестиваль урочистим закриттям, на якому висловлено вдячність гостинним господарям і надію на те, що форум стане традиційним для Херсонщини й успішно впорається з головною метою його створення. А саме - залучення молодого покоління до активного читання, дружби з книгою, розуміння того, що книга - то є накопичена віками мудрість світу, котру не замінять ніякі засоби масової інформації й найсучасніші мас-медійні технології.

(Каховська зоря. - № 49. – 29 листопада.)

 


Фестиваль открытой книги

Вы уверены, что в недалеком будущем компьютер и Интернет полностью вытеснят книгу? А Вы - что книга не умрет никогда? Поспорить по этому вопросу, конечно, можно, ведь именно в спорах рождается истина. Но пока Вы будете дискутировать, одни будут делать ставки: кто кого? Другие же - совмещать технический прогресс со старыми добрыми традициями...

Да-да, наши библиотеки постепенно компьютеризируются и «интернетизируются», не забывая о главном своем сокровище – книге. Более того, с прошлого года стали проводить «книжный» фестиваль - фестиваль молодежного чтения «Открой свою книгу», организатором и движущей силой которого выступила Херсонская областная библиотека для юношества им. Бориса Лавренева. В отличие от большинства мероприятий, «закрепленных» в какой-то определенной географической точке, фестиваль на одном месте не сидит. В прошлом году книголюбов и библиотекарей встречала гостеприимная Голая Пристань, в этом – легендарная Каховка, и было это 28 ноября.

На официальном открытии перед домом культуры свое почтение любителям и хранителям книг выразили представители местных властей – и колонна библиотекарей, писателей и юных читателей прошла по березовой аллее в сопровождении гида. Тем, кто был поближе, даже удалось узнать о Каховке много интересного, но до тех, кто был в середине колонны, голос экскурсовода уже не долетал... То ли участников фестивального движения было очень уж много, то ли мегафон слабоват…

Следующий пункт назначения - школа искусств, известная всей Украине как «сердце» «Таврийских игр». Да, давно этот музыкальный фестиваль покинул Каховку, и даже знакомое здание преобразилось настолько, что не сразу удалось в нем сориентироваться. Но местные старшеклассники, в отличие от приезжих гостей, не терялись – и в интерактивных викторинах поучаствовали, и с писателями-поэтами пообщались. Правда, сначала молодежь бросилась не к мастерам слова, а на выставку творческих работ юных умельцев Каховщины – и это неудивительно: вкусу, мастерству и кропотливости ребят нельзя было не удивляться, а их произведениями – не любоваться. Но постепенно обступили и херсонских писателей и поэтов - Олега Олексюка, Леонида Марченко, Петра Пыталева и их каховских коллег. Так что и автограф-сессия не сорвалась, и стихи звучали.

Хозяева фестиваля подготовили и небольшой концерт, который проходил в том самом зале, откуда когда-то велись пресс-конференции «Таврийских игр». Между выступлениями успели и поздравить со столетием Каланчакскую библиотеку, и отправить в буккроссинг по районным библиотекам области поэтический сборник Василия Загороднюка «Формула Сократа». Не пугайтесь, буккроссинг (bookcrossing) – это, по большому счету, умение делиться книгами с незнакомыми людьми, это «кругосветное путешествие» по читателям. Вместо того чтобы после прочтения книгу положить на полку, ее снабжают специальной маркировкой (книга не потерялась – она путешествует!) и оставляют в людном месте. Нашел, прочел – оставил для других читателей. Говорят, что к следующему фестивалю книжка успеет сделать «круг» по всей области.

Дальше фестиваль разделился на два русла. Молодые поэты из Каховки, Новой Каховки и Херсона отправились в Каховскую районную библиотеку на поэтический турнир – слэм (его победители - Мария Скрипниченко, Елена Стецюк и Наталия Кудрявченко). А хранители книг вернулись в дом культуры на ярмарку инновационных библиотечных идей, делились опытом своей работы. По большому счету, инновационными назвать можно было не все 9 проектов, но представляли их с душой, любовью, знанием и пониманием своего дела. Особенно привлекло внимание, как работают библиотекари в Великой Александровке. Хоть и находятся они на «краю географии» Херсонской области (а может, как раз и потому что), но организовывают встречу своих читателей и писателей с помощью скайпа (первым гостем стал прозаик Антон Санченко – херсонец «по происхождению») и даже используют бук-ридеры. Нет, не думайте, что библиотеки так шикарно живут и так здорово финансируются, что могут позволить себе приобрести электронные книги – просто люди действительно любят свою работу, и проверенным читателям им не жалко дать свой личный бук-ридер.

Победа заслуженно досталась Великоалександровской центральной районной библиотеке, и не исключено, что в следующем году именно она и будет принимать 3-й фестиваль молодежного чтения «Открой свою книгу».

Лариса Жарких
Фото Игоря Бойченко

(Вгору. – 2012. – 13 груд.)

 


Територія мистецтва з ароматом кави

Нині в Херсоні працює достатньо ресторанів і кафе. Чимало з них пропонують широкий асортимент страв і напоїв, однак лише деякі піклуються не тільки про задоволення фізичного голоду своїх відвідувачів, а й їхній загальнокультурний розвиток. У цьому плані унікальним є проект молодіжної літературної кав'ярні «ЛіТЕRRА», яка вже третій рік поспіль кожного останнього четверга місяця гостинно відкриває двері для своїх завсідників.

Кав'ярня функціонує при обласній бібліотеці для юнацтва ім. Бориса Лавреньова, читальний зал якої став традиційним місцем зустрічі любителів літератури, музики і живопису з вишуканим присмаком чорного напою. За словами господині кав'ярні Юлії Коваль, від самого початку заснування «ЛітТЕРРА» орієнтувалися на європейські культурні традиції.

«Ми прагнули створити місце у книгозбірні, куди молодь може прийти і поспілкуватися на хвилюючі теми сьогодення за філіжанкою ароматної кави, обмінятися думками та враженнями про культурні й музичні новинки, події суспільного життя чи просто відпочити у затишній атмосфері», — говорить пані Юлія. — За майже три роки існування проекту значно розширилося коло обговорюваних тем, з'явилися нові рубрики та обличчя. «ЛітТЕРРА» нині відома не тільки на Херсонщині, а й за її межами: про нас говорять на Львівщині, у Києві та Вінниці, в Криму та Луганську.

А цьогоріч «ЛітТЕРРА» визнана кращим читацьким об'єднанням за результами конкурсу Херсонської філії Української бібліотечної асоціації».

Окрім того, що кожна нова зустріч у кав'ярні є тематичною (фантастична література, рок-музика, новорічні свята тощо) у «ЛітТЕРРі» є постійні рубрики: «Творчий автограф», «Цікаво про каву», «Книжка до кави», «Читання по колу», «Ювілейна сторінка», «Музичний сюрприз». Завсідників також приваблює нагода познайомитися з цікавими та неординарними особистостями у рубриці «Спеціальний гість». Остання зустріч, наприклад, була присвячена краєзнавству. Тож спеціальним гостем був експерт міжнародного проекту з реформування та розвитку музеїв «Новий дух культури» Сергій Дяченко. Він розповідав про архітектурні багатства нашого краю, занедбаний стан, у якому вони перебувають через відсутність догляду. Порівнюючи ситуацію з архітектурними пам'ятками Вірменії, де нещодавно побував пан Сергій, за його словами, ми значно відстаємо від цієї країни у плані збереження своїх культурних надбань. І це стосується не тільки чиновників, а й кожного громадянина окремо.

Щодо планів на майбутнє, як зізнається Юлія Коваль, їм допомагають будувати самі «літтерранці» (цим найменування постійних відвідувачів літературної кав'ярні якось влучно нарік голова ХОСПУ Василь Загороднюк, який, до речі, також намагається не пропускати жодної зустрічі у рамках «ЛітТЕРРи»).

«Наша активна молодь, а це члени «Молодої Просвіти», студенти херсонських вузів та старшокласники, постійно пропонує нові теми та ідеї для культурного відпочинку в стінах бібліотеки, — зізнається господиня кав'ярні. — У найближчих планах — проведення казкової та музичної зустрічей, мріємо також провести -Ніч у бібліотеці». А ще чекаємо на нових друзів з дніпропетровського літоб'єднання «Простір».

Тож запрошую до молодіжної літературної кав'ярні «ЛітТЕРРА», яка стала справжньою територією талантів, музи та натхнення!

Іван АНТИПЕНКО.
Фото автора.

(Новий день. – 2012. – 13 груд.)

 


«Відкрий свою книгу»

Свято читання для молоді в Каховці організували Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Бориса Лавреньова і Каховська районна  на бібліотека. Фестиваль «Відкрий свою книгу» розпочався під урочисті звуки фанфар на майдані перед районним будинком культури, а з вітальними словами до учасників і гостей звернулися представники місцевої влади, письменники та бібліотекарі. Продовжувалося свято в школі мистецтв, де старшокласники місцевих шкіл завзято демонстрували свою ерудицію, кмітливість та винахідливість під час інтерактивних вікторин та ігор. Розгорнулася також «Талант-територія», на якій відбулася автограф-сесія херсонських та каховських літераторів. Майстерністю і фантазією порадувала й виставка творчих робіт місцевих юних умільців.

Святковий гала-концерт продемонстрував безперечну обдарованість каховської молоді, а ще засвідчив стрімкий розвиток буккроссингу на Херсонщині.

Прямо на концерті в інтернет-мандрівку районними бібліотеками області відправилася поетична збірка члена Національної спілки письменників України Василя Загороднюка «Формула Сократа». У читальній залі районної бібліотеки молодь змагалася на творчому майданчику «Браво, поезіє!» у поетичному слові, акторських здібностях та креативному мисленні. Найкращими прискіпливе журі визнало Марію Скрипниченко, Олену Стецюк і Наталю Кудрявченко.

Жваво проходив і ярмарок бібліотечних інноваційних ідей, на якому презентували 10 проектів щодо популяризації читання серед молоді. Переможцями стали бібліотекарі з Великої Олександрівки, Каховки і Нової Каховки.

Світлана КОВАЛЬ.

(Новий день. – 2012. – 20 груд.)