календар подій

Календар подій

     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Скадовський Сергій Миколайович (1886-1962),   гідробіолог, засновник еколого-фізіологічного напряму в гідробіології, доктор біологічних наук, професор.

Народився 31 серпня 1886 року в Білозерці Херсонської області, належить до відомого роду Скадовських.

Після закінчення у 1912 році Московського університету  Сергій Миколайович працював в лабораторії експериментальної зоології при Народному університеті ім. А.Л. Шанявського. Він учень видатних вчених М.К.Кольцова та  С.О.Зернова.

У 1910 році відкрив Звенигородську гідрофізіологічну станцію для вивчення біології прісних водоймищ (зараз біостанція МДУ) на річці Москва, де була дача його вітчима, відомого лікаря-невропатолога Г.І.Россолімо.

Те, що станція називалась саме «гідрофізіологічною», було зовсім не випадковим. Назвою цією Скадовський пишався, бо вона відповідала зовсім новому напряму в гідробіології  -  переходу від простої констатації знахідки тих чи інших видів тварин і рослин у певній водоймі до вивчення того, наскільки їхня присутність і кількість визначаються фізичними і хімічними умовами даного конкретного місця проживання. Скадовський особливо цікавився впливом на організми величини pH середовища. В подальшому лабораторія Скадовського стала одним з перших у країні, а можливо й у світі, центрів із вивчення впливу на організми величини pH середовища. Скадовський проживав на дачі  разом із своєю дружиною і двома дочками. Вони влаштовували для своїх колег і студентів вокальні вечори, що привносило в роботу біостанції дружню, невимушену атмосферу. Нині біостанція носить його ім’я.

З  1920 року Сергій Миколайович почав викладати в  Московському університеті, а згодом очолив кафедру гідробіології МДУ. Основні наукові роботи Скадовського належать до галузі  екології та фізіології водяних організмів. Він розробив методи стимуляції статевого розвитку риб, вирощування осетрових риб у водоймищах з уповільненим стіканням, вивчав обмінні процеси у водяних тварин та рослин. 

За наукові досягнення С.М.Скадовський був удостоєний високих державних нагород, у 1929 році отримав Ленінську премію.

Література про нього:

Скадовский  Сергей Николаевич // БСЭ.  – М., 1976.  С.  488.

Скадовский Сергей Николаевич // Строганова М. Н. История рода Скадовских в России  век ХVIII – век XXI : документы и воспоминания современников.  – М. : Изд-во Московского университета.  – 2001.  С. 103.

X