ГРОМОВЕНКО ПАВЛО ФЕДОРОВИЧ
1997 рік приніс народному артистові України Павлу Федоровичу Громовенку (1941-1997) премію та звання Лауреата Національної премії ім. Т.Г.Шевченка за концертну програму «Та не однаково мені…». Талант Павла Громовенка відзначено почесними званнями і нагородами України. |
Народився Павло Федорович 24 червня 1941 року в с. Хрещенівка Нововоронцовського р-ну.
На долю Павла Громовенка випало тяжке життя. У день його народження, 24 червня 1941 року, батька – бригадира тракторної бригади Федора Громовенка призвали боронити Батьківщину. З фронту він не повернувся. Тільки-но відгриміла Велика Вітчизняна війна, загинула мати Павла Галина Іванівна – йдучи з поля додому, підірвалася на міні. Павлик і його восьмирічний брат Толя залишилися сиротами. Їх узяли до себе в Хрещенівку дідусь і бабуся Головки. Рідня по лінії матері – бабуся, дідусь, дядьки – у вільні години скрашували своє життя українськими піснями. Любов до землі, пісні, рідного краю з дитячих літ влилася в душу хлопчика.
Після закінчення школи Павло працював теслею, бетонником, вантажником на Донбасі, у Нікополі. Потім подався на Південний Урал, в Орськ, де жив тоді брат Анатолій. Там на заводі він освоїв професію електрозварника. В Орську, де у фортеці відбував заслання Кобзар, після постановки у театрі юного глядача 1961 року п’єси «Назар Стодоля» українською мовою, в якій Павло Громовенко зіграв головну роль, засяяв його талант.
По закінченню акторського факультету Київського театрального інституту Павло працював у Київському театрі оперети, пізніше - у Київському Національному академічному драматичному театрі ім. Івана Франка, згодом у Київській Національній філармонії, на українському радіо і телебаченні. З 1987 року викладав у Київському театральному інституті.
У Київській філармонії Павло Громовенко дебютував 1977 року з сольною програмою «Стою на землі» за віршами Бориса Олійника. Пам’ятною для глядачів стала програма «Я прийшов дати вам волю» за романом Василя Шукшина. Великий відгук мала літературна композиція «Зі сторінок, що неволила тьма» за творами Павла Тичини, Василя Стуса, Миколи Руденка, Євгена Плужника та інших авторів. Готувала композиції програм і водночас була режисером дружина – Роксана Скорульська, представниця знаної в Україні мистецької родини. А ще з великим успіхом Громовенко виступав у радіожурналі «Слово», читав «Щоденник» Тараса Шевченка.
Значне місце в творчості Громовенка займала поезія Т. Шевченка. До 175-ліття Кобзаря Павло підготував концертну програму «Та не однаково мені...». У трактуванні Громовенка поет поставав як людина широкої ерудиції, європеєць, інтелігент, котрий своє життя, помисли й талант присвятив своєму народові.
18 жовтня 1997 року Громовенко трагічно загинув у дорожньо-транспортній аварії у Києві.
Бібліографія
Громовенко Павло Федорович (24.VI 1941, с. Хрещенівка Нововоронцовського р-ну Херсон. обл. – 18.Х 1997, Київ) // Шевченківські лауреати, 1962-2012 : енцикл. довід. / авт.-упоряд. М. Г. Лабінський ; вступ. слово Б. І. Олійника. – 3-тє вид., змін. і допов. – К., 2012. – С. 160.
Зборовський А. Він найкраще читав Шевченка / А. Зборовський // Наддніпрянська правда. - 2007. – 26 жовт.
Кучеренко Г. Тернова доля Павла Громовенка / Г. Кучеренко // Гривна. – 2006. - 30 июня.
Яценко А. Незабутній голос України / А.Яценко // Наддніпрянська правда. – 2006. – 23 черв.
Електронні ресурси
Громовенко Павло Федорович [Електронний ресурс]. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://knpu.gov.ua/content/gromovenko-pavlo-fedorovich. - Загол. з екрану.
Громовенко Павло Федорович [Електронний ресурс]. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://uk.wikipedia.org/wiki/ Громовенко_Павло_Федорович. - Загол. з екрану.
Громовенко Павло Федорович (24.08.1941 - 18.10.1997) [Електронний ресурс]. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://www.unalib.ks.ua/region_known_people_gromovenko_pf.htm. - Загол. з екрану.
Мої вічні сучасники : 70 років Павлові Громовенку [Електронний ресурс]. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://zagidnist.blogspot.com/p/blog-page_08.html. - Загол. з екрану.
Тернова доля Павла Громовенка [Електронний ресурс]. – Електрон. текст. – Режим доступу : http://artkavun.kherson.ua/ternova_dolja_pavla_gromovenka.htm. - Загол. з екрану.