Календар подій

 
 
 
 
 
 
1
3
4
7
8
10
11
14
15
23
24
26
27
28
29
30
31
 
 
 
 
 

Гімн свободі

21.11.2021

Грецький гімн Свободі був написаний у 1823 р. чудовим поетом на ім'я Діонісіос Соломос. Він народився у рік страти османами Рігаса - в 1798 році - на острові Закінф, в Іонічному архіпелазі, що "не знав сліду турецької шаблі". Соломос вважається першим класиком національного романтизму в Греції , який при написанні віршів використовував розмовну мову – демотику.  В 1821 поет активно включається в повстанський рух, вступивши в суспільство "Філіки Етерія". Через два роки з'явився "Гімн Свободі" - поема, що оспівує визволення Греції, велич духу Еллади, в якій відроджується давня доблесть і сама Свобода, яка поважалася давніми еллінами. Гімн був надрукований у Міссолунги (Месолонгіоні) - центрі національного руху та облетів усю країну. У тому далекому 1823 р. Греція ще тільки відвойовувала собі право називатися Грецією. Важко переоцінити появу в ті роки єдиного національного гімну — потужної ідеологічної зброї у Визвольній боротьбі. Лише через рік, в 1824 р, текст гімну Греції вже було опубліковано грецькою та італійською мовами, отримавши миттєво стала вельми поширеною. У 1828 році з'явилася музика до віршів Соломоса, складена Ніколаосом Мандзаросом - композитором з Керкіри (Корфу), іншого острова Іонічного архіпелагу. У музичному оформленні в рівних частках присутні скорбота, торжество та, зрозуміло, пафос. Саме з цією музикою і стали відтоді співати популярні слова.

  

У 1864 році (у рік возз'єднання Іонічних островів з королівством Греція) Національні збори затвердили «Гімн Свободі», як гімн країни в повному обсязі, так що в різних виданнях часто вказується, що Греція, країна  найдовшого у світі гімну (158 строф). Але на практиці виконуються зазвичай лише три куплети (6 строф), взяті з початкової частини поеми Соломоса, а в короткому варіанті - один куплет.

Пізнаю твій меч іскристий,

Що в борні нас окрилив.

Пізнаю твій зір вогнистий,

Що всю землю спопелив.

З грецьких ти кісток постала,

Невпокорена, свята.

Знов, як перше, мужня стала.

Слався, Воле золота

Майже 150 років "Гімн Свободі" співається у Греції без будь-яких змін, незважаючи на різні суспільно-політичні часи. 1960 року грецький гімн став також гімном Республіки Кіпр (на Північному Кіпрі після 1974 р. виконується гімн Туреччини). Після вступу Кіпру до Євросоюзу постало питання про те, що у двох країн ЄС - Греції та Кіпру - не може бути однакових гімнів, і кілька років на Кіпрі намагалися створити оригінальний гімн, але це поки так і не вийшло, як і возз'єднання острова. У всьому світі "Гімн Свободі" є також гімном грецької діаспори. Крім того, музика Мандзароса завжди звучить на відкритті сучасних Олімпійських ігор як данина вдячності країні, в якій у давнину втілилися ідеї спортивних ігор як спільного свята різних держав. Тільки після виконання гімну, під який піднімається прапор Греції, настає черга для музичного символу країни-господарки ігор.