календар подій

Календар подій

1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

«У форми має бути зміст, а зміст повинен бути пов'язаний з природою». Таким було кредо самого обожнюваного фінського архітектора і дизайнера Алвара Аалто.
Аалто, якого називають «батьком фінського модернізму», надихався формами й відтінками фінського пейзажу і вірив, що єднання з природою — це шлях до створення більш гуманного суспільства.
Органічний модернізм Аалто виділив фінський дизайн в ряду інших послідовників модернізму, коли рух тільки зароджувався. Він об'єднував форму і функціональність, створюючи чуттєве житло для сучасного життя. У нинішній Фінляндії спадщина Аалто всюди.
І хоча фінська архітектура згодом змінилася, в ній досі зберігся глибокий зв'язок з природою.
Пропонуємо вашій увазі 8 культових будівель фінського модернізму.
Палац «Фінляндія», Гельсінкі
Сама впізнавана будівля Фінляндії побудована в 1972 році за проєктом Алвара Аалто. Тут проходять головні концерти й політичні заходи Гельсінкі. Ця стримана біла фортеця, що захоплює дух, немов виростає з вод затоки Тёёлёнлахті в самому центрі міста. Похилий дах палацу покращує акустику в залі, а тепле внутрішнє оздоблення показує природні форми й тона. «Фінляндія» приголомшує в будь-який час доби, проте вночі, коли освітлений Палац відбивається у водах затоки, видовище особливо ефектне.
Палац «Фінляндія» - шедевр, побудований для людей. Аалто стверджував, що працював над проєктом, думаючи про жителів Гельсінкі. Він хотів створити простір, де люди б відчували себе як вдома і водночас відчували гармонію з музикою і природою.

  

Гельсінський будинок музики
Недалеко від палацу «Фінляндія», відбудований на місці старого депо біля затоки Тееле, розташувався Будинок музики, новий, але вже знаменитий концертний зал класичної та сучасної музики. Він відчинив двері для відвідувачів у 2012 році.
Конкурс на найкращий проєкт виграло архітектурне бюро LPR Architects з Турку. В їх заявці йшлося про «помірне звучання», що мовою архітектури означає ступати м'яко, не потривоживши навколишнього середовища.
Керуючись цим принципом, дизайнери спроєктувати будівлю, одночасно стриману і елегантну, яка вдало поєднується з уже відомими пам'ятками архітектури, розташованими поблизу. Серед них Палац «Фінляндія», Музей сучасного мистецтва «Кіасма», будівля парламенту.
З одного боку фасад Будинку музики облицьований зеленою міддю і зливається з прилеглою парковою зоною. З іншого — фасад виконаний зі скла і зображає мінливе небо і міський пейзаж. В інтер'єрі головна роль відводиться розкішної деревини й світла. Відвідувачі відчувають, що оповиті звуком і простором, але не втрачають зв'язку із зовнішнім світом. Алвар Аалто мріяв створити в Гельсінкі єдиний ланцюг культурних установ. Будинок музики чудово вписався б в це бачення.

  

Халтіа »- центр природи Фінляндії, Еспоо
Розташований всього за 25 кілометрів від Гельсінкі на околиці національного парку Нууксіо, Центр природи «Халтіа» - яскравий приклад екологічної архітектури. Фахівці з майстерні Lahdelma and Mahlamäki Architects надихнулися чином міфічного птаха з фінського епосу «Калевала» і спроєктувати витончену будову, яка у 2013 році отримала нагороду Wood Prize. Центр став першою громадською будівлею в Фінляндії, повністю виконаний з дерева.
Після закінчення будівництва «Халтіа» слідів діяльності людини майже не залишилося. Проєктна група була на диво обережна.
Дерево, природне освітлення, геотермальне і сонячне опалення роблять будівлю екологічно безпечною.
Побачити красу Фінляндії на виставках і пройтися по парку з екскурсією — це крок в дику природу.

  

Будинок Аалто, Гельсінкі
Жоден тур по модерністським будівлям Гельсінкі не омине стороною будинок Аалто в столичному передмісті — Мунккініемі. Тут Алвар і Айно Аалто не тільки спроєктувати, а й реалізували своє бачення ідеального будинку-студії.
Природу при будівництві дома не потривожили. Будівля з білої цегли частково облицьована деревом і обплетена виноградними лозами. Подружжя залучити природне освітлення, прилаштувалися в особливості ландшафту, створюючи в той же час житло, яке захистить від суворих фінських зим. Великі вікна повернені до сонця. З них відкривається вид на сад. Численні тераси й відкриті каміни говорять про любов до зовнішнього світу, проте внутрішні стіни надійні та добре ізольовані. Це будинок на всі сезони.
Будинок Аалто був добудований в 1936 році й став еталоном простоти та зразком для інших архітектурних проєктів. Його часто порівнюють з віллою «Майреа», попри значно меншою за розміром. Для всіх, хто небайдужий до дизайну, будинок Аалто — приклад мистецтва і краси, досягнутих через простоту.

  

Вілла «Майреа», Порі
У 1939 році Алвар Аалто і його дружина Айні взялися проєктувати для друзів, багатих промисловців Гаррі та Майра Гулліхсен, віллу «Майреа» - літній будинок в Ноормаркку. Гулліхсени любили сучасне мистецтво і заохочували в Аалто бажання експериментувати.
В результаті вийшло змішання стилів і матеріалів, кожна кімната мала свій настрій. Інтер'єр і екстер'єр ніби навмисне поміняли місцями: величезні вікна запрошують зовнішній світ всередину, а ялинковий ліс немов у дзеркало виглядає в ліс рукотворний, з дерев'яних колон різної висоти, розкиданих по периметру вілли. Прекрасні сади оточують будинок і басейн у формі квасолини.
Вілла «Майреа» вміщує значну колекцію сучасного мистецтва, тут регулярно проводяться екскурсії.

  

Уменіческа художня каплиця св. Генріха, Турку
Ті, хто опинився в Турку, просто зобов'язаний віддати належне чарівні художні каплиці, розташованій на острові Хірвенсало. Її неприкрита простота одночасно скромна і приголомшлива.
Вибудувана у 2005 році за проєктом студії Sanaksenaho Architects каплиця — це пам'ятник навколишньої природи й відсилання до ранньохристиянських церков.
Зовні каплиця схожа на перевернутий корабель, що лежить на кам'янистому ґрунті посеред соснового лісу. Мідна оббивка з часом знайде зеленуватий відтінок і зіллється з навколишніми деревами. Увійдіть всередину і ви опинитеся в животі у риби, чиї ребра виконані з дерева, яке теж з часом змінить відтінок. Світло проникає лише з одного боку та огортає чарівною теплотою цей дивовижний сучасний екземпляр фінської дерев'яної архітектури.Каплиця також є галереєю.

  

Міська бібліотека «Метс», Тампере
Дизайн бібліотеки «Метс» в Тампере, здається, не стільки фінським, скільки неземним. Вигини округлої будівлі нагадують раковину равлика. Ніяких гострих кутів. У Фінляндії її також називають «Глухар» або «Тетерів». Якщо дивитися з висоти, бібліотека нагадує птицю, яка несе щит.
Дизайнери Рейма і Райлі Пієтіля надихалися кельтською міфологією і формами крижаних утворень, створюючи проєкт бібліотеки, який був пізніше відзначений премією. Будівництво завершилося в 1986 році. Автори прийняли концепцію органічного модерну і завдяки особистому, часом химерного погляду, випробовували на міцність кордони фінського модернізму.
Тампере знаходиться всього за дві години їзди від Гельсінкі на північ, між озерами Нясиярви й Пюхяярві. Заради такої незвичайної будівлі варто відправитися в дорогу.

  

Культурний центр «Сайос», Інарі
Хочете помилуватися північним сяйвом? Поїдьте в містечко Інарі, а заодно погляньте на дивовижний новий культурний центр і будівлю парламенту фінських аборигенів — саамів. Досконала краса фінської Лапландії стала для проєктувальників HALO Architects полотном, на якому писали культурний центр «Сайос». Назва перекладається з саамського як «базовий табір».
Розташований високо над річкою, «Сайос» вражає, але зберігає невибагливість. Зовнішня деревна обшивка на вигляд груба і сувора. З нею контрастує внутрішній дизайн з гладкої сосни, що огортає теплом і світлом.
І знову фінський модернізм вчить жити в гармонії з природою, співчувати її потребам і створювати екологічно безпечні споруди.

  

X