календар подій

Календар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Література близька серцям фінів, і сьогодні, можливо, вона ще ближче, ніж будь-коли. Щороку в Фінляндії продається понад 20 мільйонів книг. Це, в середньому, по чотири книги на людину, включаючи дітей.
У Фінляндії, як і в інших країнах, читачі діляться на великих споживачів і інших. Приблизно один з шести фінів у віці 15-79 років купує, як мінімум, по десять книг на рік.
Книга в Фінляндії здавна вважалася традиційним подарунком. В цьому відношенні світ змінюється: люди частіше купують книги для власного читання. Близько половини книг, що купуються в подарунок, призначені для членів сімей дарувальників, і, ймовірно, зможуть бути прочитані й ними самими.
Сучасне культурне життя Фінляндії насичене та активне, одним з підтверджень цьому — невичерпна життєздатність фінської літератури. Сьогодні літературні твори багатьох фінських авторів, як на фінському, так і шведською мовою, перекладені різними мовами та отримали світову популярність.
Пропонуємо вашій увазі першу десятку рейтингу фінських книг, складену на основі отриманих від аудиторії в Фейсбуці відповідей.

1. Туве Янссон: серія книг про пригоди мумі-тролів
Туве Янссон, багатогранна письменниця і художник, автор і ілюстратор дитячих книжок. 100 років від дня її народження Фінляндія відзначила у 2014 році.
Фінська шведська письменниця Туве Янссон (1914-2001) відома, перш за все, як творець персонажів ідилічної Долини мумі — чарівних мумі-тролів, про пригоди яких вона написала серію книжок. Ілюстрації до цих книг Янссон виконувала сама. Книги про мумі-тролів підкорили читачів різного віку по всьому світу.

 

2. Арто Паасілінна «Рік зайця»
Роман Арто Паасілінна «Рік зайця», пронизаний самобутнім гумором і підіймає випереджальний час питання екології, перекладений багатьма мовами світу.
Арто Паасілінна (1942-2018) народився в Лапландії й прийшов в літературу після того, як спробував себе в самих різних професіях.
Він уже був автором численних романів («Ліс повішених лисиць», «Життя коротке, але у Рютканена руки довгі» і ін.), Але світову популярність і славу йому приніс роман «Рік зайця», опублікований ним в 1972 році.
Розповідь у романі ведеться від імені журналіста, який, повертаючись влітку з відрядження зі своїм другом, підбирає травмованого зайця, який потрапив під їхній автомобіль. Журналіст вирішує покінчити зі своїм колишнім життям і відправляється в подорож по Фінляндії в компанії з зайцем, який стає його вірним супутником і другом.
Роман переведений на двадцять мов, і став першим із серії наступних за ним успішних і популярних у всьому світі й особливо популярних у Франції літературних творів. Критики відзначили вміння автора використовувати прийоми сарказму, безпомилкове чуття сюжетної лінії, а також комбінацію захоплюючого оповідання, лірики та фарсу, що і стало відмітними особливостями неповторного стилю Арто Паасілінна.

3. Мартти Ларни «Четвертий хребець»
Мартті Ларни, можливо, був одним з найбільших бунтарів свого часу, що піддав критиці так званий американський спосіб життя. Його дотепний роман «Четвертий хребець, або Шахрай мимоволі», в якому, використовуючи прийом гіперболи й карикатури, він розкриває деякі сторони американського життя, став хітом в Східній Європі, перевидавався багато разів і увійшов в число кращих гумористичних книг у світі.
Будучи за професією журналіст, Мартті Ларни (1909-1993 рр.) Починав свою літературну діяльність як поет і публіцист. У своїх наступних романах Ларни розкривається з усією повнотою як яскравий, самобутній прозаїк, талановитий критик, сатирик і тонкий гуморист. Його книга «Четвертий хребець», опублікована в 1957 році і являє собою сатиру на деякі сторони американського життя 50-х років, була написана після перебування автора в Америці на основі його особистих вражень. Книга мала гігантський успіх в країнах Східної Європи, і до цього часу залишається улюбленим твором багатьох поколінь читачів. Мартті Ларни був також головою Спілки письменників Фінляндії в 60-х роках минулого століття.

4. Міка Валтарі «Сінуха, єгиптянин»
Роман, що вийшов у світ в 1945 році «Сінуха, єгиптянин», вважається шедевром великої та багатогранної творчості Міка Валтарі.
Міка Валтарі (1908-1979 рр.) - один з найбільш знаменитих фінських письменників. Крім романів, Валтарі писав також поеми, п'єси та сценарії. Після свого першого роману, написаного під враженням поїздки в Париж, він став автором ще безлічі сенсаційних романів, але воістину світову славу йому приніс історичний роман «Сінуха, єгиптянин», що вийшов друком після закінчення Другої світової війни.
Цей роман, дії якого розгортаються в Стародавньому Єгипті в 1390-1335 рр. до нашої ери, заслужив похвали єгиптологів за історично точне відтворення епохи фараонів. Однак у захоплюючому контексті дуже далекого від сучасника минулого, письменник талановито і яскраво звертається до вічних і універсальних для людства тем. Роман був перекладений багатьма мовами й став світовим бестселером.

5. Айно Каллас «Пастор з Рейг»
Айно Каллас, центральна фігура інтелектуального життя свого часу, жінка, що відбила у своїх творах величезний світ почуттів і переживань душі, універсальних для людини будь-якої епохи. Виховувалася в аристократичній, освіченій сім'ї Айно Каллас (1878-1956 рр.) Ще в ранній молодості почала складати романтичні поеми. У зрілому віці Айно з сім'єю проживала довгий час в Естонії, а потім в Лондоні, і продовжувала весь час писати, розкриваючи у своїх творах світ глибинних почуттів і суперечливих пристрастей, які долають людину. В її новелах, п'єсах і романах ключова роль завжди відводиться жіночим персонажам. Завдяки своїм талановитим творам, таким як романтична новела «Пастор з Рейг» і історичний роман «Наречена вовка», вона стала однією з перших жінок, що зійшли на літературний Олімп Північної Європи.

 

6. Еліас Леннрот «Калевала»
Національний епос «Калевала», зібраний і оброблений на основі фольклорного матеріалу Еліасом Леннротом, вважається фундаментом фінської культури. На фотографії обкладинка польського видання книги. Після Університету Еліас Леннрот (1802-1884 рр.) Працює районним лікарем в невеликому містечку Каяані в Північно-східній Фінляндії. З Каяані він відправляється у свої подорожі по Карелії, під час яких збирає фольклорний матеріал різних місцевостей, перш за все, традиційні народні епічні пісні-руни. Обробивши величезну кількість зібраного матеріалу, він видає збірку під назвою «Калевала». Вихід у світ епосу «Калевала», що концентрує мудрість і культурну спадщину фінського народу, зацементували процес розвитку національної самосвідомості фінів в XIX столітті. Теми епічних рун «Калевала», зібраних і оброблених Леннротом, вплинули на творчість багатьох фінських художників, письменників, музикантів, в тому числі, композитора Жана Сібеліуса.

7. Алексис Ківі «Семеро братів»
Роман «Семеро братів», що став знаковим твором для визначення самосвідомості фінського народу, був єдиним романом письменника, драматурга і поета Алексіса Ківі. На фото — поштова марка, випущена до 100-річного ювілею роману.
Свій творчий шлях Алексис Ківі (1834-1872 рр.) Починав драматургом. Його п'єса «Сапожники Нуммі» з самого свого виходу у світ і до наших днів незмінно користується великою популярністю.
Роман «Семеро братів» Ківі опублікував в 1870 році, витративши на його створення 10 років. Правдивий і жорсткий, хоча і не позбавлений гумору опис життя семи братів в бідній сільській місцевості викликали суперечливі реакції громадськості та критиків того часу.
Нерозуміння сучасників, нужда і хвороби призвели Алексіса Ківі до передчасної смерті у віці 38 років. Загальне визнання і слава національного письменника прийшли до нього посмертно. Алексис Ківі писав фінською мовою, хоча прекрасно володів шведською. Його творчість заклала основи фінської літературної словесності, оскільки до нього фінські літератори писали шведською мовою. Багато з написаних Алексісом Ківі поем лягли в основу пісень, а його роман "Семеро братів" став знаковим твором фінської національної літератури.

8. Ханну Мякеля «Пан Ау»
Містер Ау, казковий персонаж, створений письменником Ханну Мякеля, любить лякати дітей ночами. Пригоди Містера Ау полюбилися дітям у багатьох країнах.
Ханну Мякеля талановитий прозаїк, поет, сценарист, журналіст, який створив чимало яскравих і талановитих творів. Але саме серія його дитячих книг про пригоди Містера Ау, яку він почав видавати з 1973 року, принесла йому міжнародну популярність. Цей казковий персонаж, що має звичку з'являтися ночами й залякувати дітей, користується незмінним успіхом у дитячої аудиторії багатьох країн. Своєї нев'янучої популярності Містер Ау зобов'язаний частково також неприборканої фантазії та уяві багатопланового музиканта М. А. Нуммінен, який на радість фінської дітвори переклав пригоди Містера Ау на мову музики.

9. Софі Оксанен «Очищення»
За свій роман «Очищення», випущений у 2008 році, Софі Оксанен отримала Європейську книжкову премію і французьку літературну премію Феміна закордонному автору.
Софі Оксанен (1977 р.) здобула популярність на початку нульових після виходу у світ її романів «Сталінські корови» і «Baby Jane». У 2008 році вона опублікувала став світовим бестселером роман «Очищення», в якому з психологічною точністю змальовані портрети двох жінок — представниць різних поколінь, які стали жертвами насильства в Естонії часів СРСР. Роман приніс Софі Оксанен світове визнання, він був номінований відразу декількома преміями, в тому числі, Європейською книжковою премією і французькою літературною премією Феміна закордонному автору. Оксанен пише також театральні п'єси та сценарії. Софі Оксанен відома своїми сміливими феміністичними поглядами, вона регулярно виступає в ЗМІ, відкрито висловлюючи свою позицію з багатьох соціальних аспектів сучасності.

10. Вяйне Лінна «Тут, під Північною зіркою»
У трилогії Вяйне Лінна «Тут, під Північною зіркою» зображена історична картина життя поколінь фінської сім'ї в період з кінця XIX століття по 50-і роки XX століття.
Вяйне Лінна (1920-1992 рр.) - найбільший фінський прозаїк післявоєнного часу. Виходець з простої сім'ї, звичайний робочий, він в 1940 році був призваний в армію і брав участь в Радянсько-фінській війні. Досвід воєнних років вилився у нього в реалістичний, пройнятий проти воєнним духом роман «Невідомий солдат», який приніс йому славу і став культовою книгою. Після цього роману Вяйне Лінна написав історичну трилогію «Тут, під Північною зіркою» - епопею про долі кількох поколінь фінських селянських сімей. Багато творів Вяйне Лінна екранізовані.

X