Календар подій

 
 
 
 
2
3
5
7
9
10
12
16
17
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 

Фестивалі, свята, шоу Мюнхена

17.11.2020

Щорічно в кінці вересня на лузі святої Терези в центрі Мюнхена починається Октоберфест. Найбільший у світі пивний фестиваль відвідують шість мільйонів осіб. За двохсотлітню історію свято скасовували лише під час війн та епідемій.
Перший Октоберфест відбувся 12 жовтня 1810, в день весілля Кронпринца Людвіга і принцеси Терези Саксонської-Хільбургхаузской. На честь свята кронпринц організував перегони за містом. Для городян на лузі розставили столи з їжею і напоями. Мюнхенцям ідея сподобалася настільки, що свято зробили щорічним. Луг назвали ім'ям принцеси, а Мюнхен з того часу так виріс, що зараз місце знаходиться в центрі міста. Символом Октоберфесту стали скульптури величезних левів, що стоять в позі статуї Свободи з затиснутими в лапах кружками з пивом. Унікальний фестиваль пива, що супроводжується веселими народними гуляннями й костюмованими ходами, щорічно проводиться в Мюнхені ось уже протягом понад 200 років. Протягом 14-16 днів свято встигають відвідати близько шести мільйонів гостей, що в чотири рази перевищує число жителів столиці Баварії.
Територія величезної луки Терези, назва якого по-німецьки звучить як Терезієнвізе, становить 42 гектари. Вона розташована в центрі Мюнхена, поруч з Головним залізничним вокзалом і станціями метро. Період проведення фестивалю вибирається з урахуванням того, щоб останній день народних гулянь випадав на жовтневу неділю або на День об'єднання Німеччини - 3 жовтня. У день відкриття починається традиційна хода учасників фестивалю. Виряджені в традиційні баварські наряди власники наметів сідають на барвисті вози, навантажені бочками з пивом, і слідують по вулицях Мюнхена в сторону Theresienwiese. Звучить фольклорна музика, пісні й привітальні крики гостей. На наступний день можна побачити барвисту костюмовану ходу, в якому бере участь кілька тисяч осіб. Колона в супроводі духових оркестрів слід через центр Мюнхена в сторону Луга Терези.
Старожилами на Theresienwiese вважаються намети Schottenhamel і Schützenfestzelt. Вони з'явилися в 1867 році як невеликі пивні лавки на кілька десятків місць. У Schottenhamel стартує фестиваль. Саме тут чинним мером Мюнхена розкривається перша октоберфестовська бочка і випивається перший келих пінного напою. Намет в цілому обслуговує 10000 осіб - 6000 всередині намету і 4000 зовні. Крім споживання пива в немислимих кількостях, гостям пропонують і інші розваги. Це атракціони — від традиційних каруселей, які не змінювалися останні 80 років, до величезних «американських гірок». На площі традиційно встановлюють колесо огляду. Вперше атракціон висотою 12 метрів з'явився в 1880. Зараз висота вже 50 метрів, з вершини видно віддалені околиці Мюнхена та Альпи. 

Фестиваль «Tollwood» («Толвуд») в Мюнхені — масштабний культурний захід, в рамках якого проходять театралізовані й музичні виступи, різноманітні шоу-програми, а майстри з різних країн представляють свої роботи. Задум організаторів фестивалю — об'єднати все вищеперелічене з екологічної свідомості. Крім того, в основі цього заходу лежить популяризація в суспільстві толерантності й відкритості. На фестиваль «Толвуд» можна потрапити влітку і взимку. Обидва заходи тривають близько місяця. Літній фестиваль проходить в червні-липні, а зимовий в листопаді-грудні. На території цього культурно-екологічного заходу розгортається ціле торгове містечко - «Ринок ідей» («Market of Ideas»). Щорічно на фестивалі працює близько 220 торгових точок і наметів з продукцією та виробами ручної роботи. На заході представляють свою продукцію понад 20 різних країн — від Канади й США до Японії та Кореї. Крім торгових точок, на фестивалі працює близько 50 різноманітних кафе і ресторанів з інтернаціональною кухнею та органічними продуктами.
Щорічно під час фестивалю проходять театральні вистави й постановки за участю міжнародних та регіональних артистів. Крім того, на майданчику «Толвуда» виступають кабаре, артисти з комедійними уявленнями, акробати й циркачі. У зимовому «Толвуде» у 2019 році на фестиваль був запрошений «Nouveau Cirque».
Під час зимового «Tollwood» з найпершого дня і до 23 грудня на території Терезієнвізе проходить Різдвяний ярмарок. Завершується захід традиційним концертом на площі Терези. 

Карнавал «Фашинг» - один з найяскравіших і веселих свят Німеччини. У різних куточках країни назва заходу відрізняється, його також називають Фастнахт, Фастнат або Фазент. Масові гуляння влаштовують за 46 днів до Великодня, після цього починається строгий піст. Це свято вважається аналогом слов'янської Масляної.
«Фашинг» має релігійний характер, його історія сягає глибоко в Середньовіччя, коли з'явилася традиція з піснями й танцями проводжати зиму і зустрічати весну. Перші згадки про проведення карнавалу в Мюнхені датуються кінцем XIII століття. Підготовка до святкування починається ще на початку листопада. В цей час проходять збори активістів карнавалу і оголошується про його початок. Свято популярне не тільки в Мюнхені, а й у багатьох містах, розташованих на берегах Рейну: Кельні, Дюссельдорфі, Майнці.
Свято завжди починається в четвер після денної служби в церкві й триває до наступної середи. У перший день веселяться жінки. Вони вбираються в торговок або відьом. Їм дозволяється будь-яка витівка, навіть відрізати краватку у представника сильної статі. Однак чоловіки пам'ятають про цю традицію і намагаються не одягати їх в цей день.
Наступні два дні всі тільки й займаються тим, що їдять, тому цей період фестивалю називається «жирним».
П'ятниця іменується «копченою» або «сажень» на честь забав королівських блазнів, які за традицією кидалися сажею в перехожих. Зараз даного звичаю вже немає. Але в цей день чоловікам надається можливість відігратися за «жіночий бунт» в четвер. Озброївшись помадою або кольоровим лаком для волосся, вони можуть «поправити» дівчині макіяж і зачіску.)))
Суботу називають жирною. В піст вже не можна буде їсти яйця і молоко, тому дані продукти починали витрачати в суботу. Господині печуть пироги на смальці — топленому салі. Їх називають «Берлінер» або «Фашинг-бретцель». У німецьких кондитерських ці вироби продаються не тільки в період свята, а й в інші дні. Найбарвистіший і веселий день фестивалю — воскресіння тюльпанів. Всі охочі беруть участь у яскравих карнавалах, і одягають різноманітні квітчасті костюми. Люди переодягаються в принцес, лицарів, чаклунів і клоунів. На чолі карнавалу завжди йде Бутц — двірник. Він звільняє дорогу для святкової ходи. Увечері Бутц вмирає, що означає закінчення карнавалу. Спиртне на карнавалі ллється рікою, народ веселиться, обіймається і цілується. У параді беруть участь вози з сатиричними сценами, де беруть участь ляльки з пап'є-маше, що представляють високопоставлених осіб різних країн світу. У цих композиціях висміюють ганебні або комічні рішення політиків.
Учасники ходи кидають в глядачів цукерки й квіти, наливають в стаканчики вино і пиво. При цьому глядачі заохочують їх дії, вигукуючи фразу «Kamelle». Веселощі не вщухають до пізньої ночі. Улюблені страви в карнавальний тиждень — це свинячі рульки, булочки з сиром, млинці й ситні пироги.
Карнавал триває в «рожевий» понеділок і в «карнавальний» вівторок. Багато німецьких роботодавців дозволяють взяти відгул в ці дні. У вівторок в карнавальні наряди одягаються діти. У школах влаштовують справжні змагання зі святкового оформлення та костюмів.
В останній карнавальний день всю жирну їжу доїдають. Зазвичай у вівторок їдять рибу, млинці й «хмиз». У кондитерських можна зустріти пончики з повидлом, які називаються «Берлінер». Серед них може зустрітися виріб з оригінальною начинкою: монеткою або гірчицею.
У «попелясту» середу веселощі припиняються і починається перший день посту. Назва дня походить від старовинної традиції посипати себе освяченим попілом. Це вважається ознакою покаяння і смирення.
Свято має безліч традицій, які дотримувалися десятиліттями, однак у різних регіонах Німеччини вони можуть відрізнятися. Примітно те, що карнавал обов'язково повинен відбутися при будь-якій погоді. Не важливо, що на вулиці сніг, дощ або навіть штормовий вітер.
Головний учасник карнавалу — Бутц зазвичай одягає маску козла або ведмедя. В кінці кілометрової колони йде Ельферрат — рада 11 дурнів. У них зазвичай найбільші мішки з солодкими частуваннями, які вони щедро розкидають на всі боки.
Щоб зловити більше солодощів, люди приходять на карнавал з парасольками. Учасники ходи кидають солодощі, а глядачі ловлять їх за допомогою розкритої парасольки. Після закінчення карнавалу по домівках ніхто не розходиться, всі йдуть в пивні й кафе, щоб продовжити веселощі.
Останній день «Фашинг» - вівторок присвячений дітям. Вони надягають карнавальні костюми вже з ранку, і йдуть так в школу. Іноді навчальні установи влаштовують конкурси на кращі маскарадні костюми. Після уроків діти ходять по домівках і випрошують солодощі або дрібні подарунки. Інша назва першого дня свята - «жирний четвер». Він називався так, тому що раніше в цей день останній раз перед постом забивали худобу і плавили жир. Протягом наступних святкових днів на ньому смажили м'ясо, ковбаски та готували інші, заборонені в піст, страви.
Під час «Фашинг» існує звичай обіймати й навіть цілувати незнайомих людей. Це підтримує традиційну атмосферу дружби та веселощів, яка має бути присутня на святі.

Оперний фестиваль «Opernfestspiele» - це міжнародний музичний захід, який щорічно проходить в столиці Баварії й збирає тисячі шанувальників класичної музики з усіх країн. Мюнхен в цей час перетворюється в культурне свято світового масштабу. Головна подія організовується за сприянням Баварської державної опери. Програма заходу складається з оперних вистав, концертів, вечорів камерної музики, творів сучасних композиторів, балетних постановок. Обов'язково в будь-якій програмі беруть участь твори іменитих композиторів — Штрауса, Россіні, Кавалі, Вагнера, Белліні та ін. Сам Мюнхен вважається одним їх центрів світової оперної культури й визнаним законодавцем моди в цьому жанрі. На сценах Баварської опери можна спостерігати за оперними тенденціями, які тільки зароджуються і відкривати нові таланти.
Проходить фестиваль в кінці театрального сезону (липень — серпень) і триває шість тижнів. Репертуар відрізняється різноманітністю, насиченістю, гармонійним поєднанням класичного та сучасного репертуару.
Жителі та гості столиці можуть побачити нові постановки, прем'єри оперних жанрів, кращі вистави нових та старих сезонів. І навіть якщо в спектаклі не залучені гранди оперної сцени, сам склад виконавців завжди на висоті.
Проводиться культурне свято в Мюнхенському Національному театрі та на території Max-Joseph-Platz - площі, в якій вміщуються до 14 000 осіб. Іноді в проведенні фестивалю беруть участь і інші сценічні майданчики театру — Прінцрегентентеатр і старий Резиденц-театр.
Програма містить два заходи: оперні постановки в самому Національному театрі та концерт просто неба з прямою трансляцією опери на площі під слоганом «Опера для всіх» (Oper für Alle). Тисячі людей збираються на площі Max-Joseph-Platz на заході, сідають на приготовлені ковдри для пікніка або просто так. І слухають музику або спостерігають за поданням по великому екрану, встановленому перед будівлею Національного театру. Мюнхенський оперний фестиваль почав проводитися з літа 1875 р. Тоді вперше в рамках заходу прозвучали опери Моцарта і музичні драми Ріхарда Вагнера. Ідея виявилася настільки вдалою, що в 1901 р. навіть було побудовано місце для постійного проведення цієї події — Прінцрегентентеатр. Будівля була названо на честь Принца Регента Баварії — Луітпольда. 

X