календар подій

Календар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Джон Пол Джонс: біографія моряка

06.05.2020

В минулому році відбулося моє знайомство з книгою Семюеля Еліота Морісона «Джон Пол Джонс: біографія моряка». Книга написана просто чудово. Семюель Еліот Морісон, з моєї точки зору, один із найталановитіших військових істориків.

Семюел Еліот Морісон – найвідоміший історик американського військово-морського флоту, що присвятив життя вивченню рідкісних архівних документів та створенню на їх основі унікальних біографічних досліджень.

Він народився в Бостоні. У 1912-му отримав звання доктора філософії в Гарвардському Університеті. У 1915-му там же став викладати історію. Отримав ранг професора і докторську ступінь в 1925-му, а ранг професора американської історії в 1941-му. У період між 1922 - 1925-ми роками займався питаннями історії в Оксфордському університеті. Морісон у співавторстві з Генрі Стилом Команджером почав писати перші історичні праці - «Життя і листи Гаррісона Грея Отіса, Федераліста, 1764-1848» і «Розвиток американської Республіки. У 1926-му він став офіційним істориком Гарвардського університету, чиє велике минуле Морісон уклав в три томи, випущених в 1936-му році.

У 1942-му перед написанням біографії Христофора Колумба Морісон з декількома друзями купує і повністю споряджає баркентіну «Капітана» для відвідування місць «бойової слави» свого героя. Старання моряків-істориків були винагороджені - книга «Адмірал моря-океану» була удостоєна Пулітцерівської премії. Однак найбільшу популярність Морісону принесла фундаментальна праця «Операції американського ВМФ у Другій Світовій війні» (в 15-ти томах). Прохання автора стати офіційним істориком ВМФ США підтримав президент Франклін Рузвельт, вже знайомий із книгою про «Христофора Колумба». Військова служба «професора в уніформі» продовжувалась три з половиною роки. За цю службу він отримав 7 «бойових» зірок і медаль «За заслуги». А в 1951 Морісон вийшов у відставку в заслуженому званні контр-адмірала. Але головним підсумком були 15 томів детального дослідження морських операцій ВМС США, що вийшли з 1947 по 1962 роки.
Семюель Еліот Морісон

Особливе місце в його творчому спадку посідає книга про Джона Пола Джонса, харизматичного американського моряка, чиє ім’я нерозривно пов’язане з історією XVIII століття. Морісон майстерно і без зайвої міфологізації відтворив неоднозначний і суперечливий образ героя, оточеного романтичним ореолом легенд. Адже Джон Пол Джонс – контр-адмірал російського флоту, один із засновників американських ВМС, учасник війни за незалежність США та російсько-турецької війни за південь України і Чорноморське узбережжя – вже встиг стати персонажем численних романів. Особливо важливим для мене є те, що в своїй роботі автор книги опирався на архівні документи, які він вивчав у ході своєї подорожі по містам де жив і служив Джон Пол Джонс.

 До речі у 1788 році він брав участь у ряді міжнародних військово-морських операцій у лавах російського імператорського флоту поряд з українськими козаками проти османської вітрильної ескадри. Херсону дуже приємно, що саме у нашому місті жив Джон Пол Джонс під час свого перебування в Україні.

В книзі Морісона він – реальна людина, сильний духом вольовий лідер і важкий в спілкуванні сварливий егоїст водночас. Автор зумів зібрати воєдино найрізноманітніші документи і спогади про Джонса. Саме тому «Біографія моряка» – це історично достовірний твір, що читається легко, ніби пригодницький роман.


X