календар подій

Календар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Країна унікальних ландшафтів - це про Ірландію. Не варто сприймати цей острів і територію незалежної держави як скупчення сірих скель, похмурих берегів та постійних холодних туманів. Завдяки теплому Гольфстріму клімат Ірландії набагато м'якший і комфортніший, ніж багатьом здається. До того ж багато пейзажів прикрашені такими незвичайними спорудами, як дольмени, які приваблюють туристів.
Портальні гробниці, або дольмени є однією з давніх і нерозгаданих загадок нашої планети. Щороку до країн північної Європи приїжджають тисячі мандрівників, щоб подивитися та долучитися до таємниці цих стародавніх незрозумілих споруд. Дослівний переклад слова «дольмен» – «кам'яний стіл», і звичайно вони уособлюють вхід у похоронний склеп вождів і правителів. Пам'ятники кам'яного віку в Ірландії також називають мегалітами. Розміри дольменів в Ірландії варіюються від скромних невеликих споруд до величезних кам'яних плит, що вимірюються кількома метрами та вагою десятки тонн. Якими зусиллями, хто й навіщо збирав ці брили до осмислених конструкцій, досі вченими до кінця не розкрито.
Найцікавішим фактом є те, що подібні мегаліти знаходяться не тільки в Ірландії та Англії, вони розкидані по всьому світу: Індії, країн Африки, Південної Америки тощо. Усі вони мають приблизний вік та інженерну точність.
Багато стародавніх кельтських храмів, абатств і церков в Ірландії будувалися поруч з таємничими дольменами. Іноді кам'яні споруди ставали осередком пізніших поховань і навіть у наші дні є центром багатьох цвинтарів.
Найбільш популярні дольмени Ірландії З усієї кількості таємниче покладеного каміння, а це близько 170 великих мегалітів, можна виділити найпопулярніші споруди:
Дольмен Пулнаброн – вважається одним із найцікавіших в Ірландії. Це структура з тонких плит: верхня (близько 3,7 м) лежить на двох вертикальних плитах, висота яких приблизно 1,8 м. Стабільність конструкції надає кам'яний насип. Північний вхід запрошує мандрівників усередину гробниці, якій понад 5 тисяч років. Тут було знайдено останки близько 20 дорослих людей та 6 дітей. Що цікаво, дольмен використовувався для поховань неодноразово. У 1985 році була проведена реставрація плит, що тріснули, щоб убезпечити безпеку наукових і туристичних візитів. Це дозволило провести масштабні археологічні роботи, під час яких було виявлено зброю (кам'яну сокиру), кристали кварцу, підвіска з кістки та кераміка.
Ньюгрейндж – найбільший мегаліт Ірландії. Це не лише величезне поховання, а й по-справжньому дивовижна кам'яна споруда. Виявили його випадково під час будівництва нової транспортної магістралі біля Дубліна. Гігантський дольмен складається з шести пагорбів і практично повністю покритий ґрунтом та дерном. Висота кургану – 15 м, діаметр – 85 м. Навколо мегаліту також було встановлено 35 ритуальних каменів. Усередині дольмена коридор та три зали, де й були акуратно покладені стародавні останки. Що цікаво, у дольмені є вікно, але сонце сюди заглядає лише раз на рік на 17 хвилин.
Комплекс мегалітів Карроумор – це об'єднання приблизно 30 святилищ епохи неоліту. Тут приблизно 4500 років тому ховали кремовані останки померлих. Гробниця належить до коридорного типу, всередині коридору розташовується головний дольмен.
Браунсхілл вважається найважчою мегалітичною спорудою у всій Європі. За експертними оцінками, його товстезна верхня плита важить трохи понад 100 т. Вважається, що дана конструкція виникла в період між 3000 і 4000 роками до н.е., але як і за допомогою якихось технологій, досі залишається загадкою. Розкопки тут не проводилися, оскільки одна стіна впала. Причини обвалення також не вивчали.
Варто зазначити, що в Ірландії дольмени не обгороджені. Ви можете доторкнутися до кожної плити, подумати про трепетні секрети історії біля входу в портали, а також зробити чудові фотографії на згадку. Лише деякі невеликі дольмени зараз розташовані на приватній території, і доступ до них для сторонніх закритий.

X