Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б. А. Лавреньова запрошує до відеознайомства з цікавою історією життя Дмитра Васильовича Марковича - українського письменника, громадського і державного діяча, українофіла, одного із зачинателів просвітницького руху на Херсонщині.
У далекому 1885 році молодий полтавчанин, представник давнього козацько-дворянського роду Марковичів (Маркевичів) приїхав до провінційного Херсона, призначений на державну службу, а став однією із найяскравіших постатей національного відродження на Півдні України.
У відеоролику йдеться про діяльність українофілів на теренах Херсонської губернії наприкінці ХІХ століття. Про те, як представники патріотичної інтелігенції із славнозвісного українського гуртка Олександра Русова, зокрема й герой нашої відеорозповіді, під утисками та переслідуваннями з боку російського імперського режиму відстоювали українську національну ідею.
Навіть не всі херсонські поціновувачі художнього слова знають, наскільки складною була історія виходу в світ у 1886 році першого випуску херсонського літературного альманаху «Степ». На той час це була значна і показова подія, адже вона відбулася попри заборону в Російській імперії друку українських видань. Саме Дмитрові Марковичу пліч-о-пліч із херсонським просвітниками вдалося видати український збірник, який царська цензура, керуючись сумнозвісним Емським указом, забороняла двічі.
Любов Дмитра Марковича до України, рідної мови, культури, традицій проявлялася не лише у громадській роботі. Окремий розділ відеофільму розповідає про літературну творчість та державницьку діяльність Дмитра Васильовича в часи національно-визвольної Української революції 1917-1921-х років.
Проукраїнські погляди неодноразово оберталися для нього утисками з боку імперської влади, а згодом - радянської. Відтак, і літературна творчість, і громадсько-політична діяльність Дмитра Марковича в часи радянської диктатури свідомо замовчувалися до відновлення Україною незалежності.
Про все це і не тільки йдеться у відеорозповіді Дмитро Маркович
Приємного перегляду!