календар подій

Календар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Коли мова заходить про архітектуру, то і самим фінам, і гостям країни в першу чергу на думку спадає ім'я Алвара Аалто. Він став ідеологом сучасної фінської архітектури з фокусом на людину і глибокою повагою до природи. Алвар Аалто, безсумнівно, один з найбільш відомих фінських архітекторів, але не єдиний, який заслуговує на увагу. Існує ще чимало історичних пам'яток - від будівель в стилі національного романтизму авторства Елієль Сааринена до сучасних об'єктів, які отримали нагороди в області дизайну, таких як Гельсінкська центральна бібліотека Oodi. Такі місця краще бачити на власні очі, оскільки багато фінських архітекторів приділяли особливу увагу тому, щоб їх шедеври найбільш ефективно використовувались у постійно мінливих світлових умовах і органічно вписувалися у навколишню природу. Ці проекти рясніють деталями, які втілюють ідею Алвара Аалто про те, що будівля повинна бути закінченим твором мистецтва. Пропонуємо вашій увазі 11 об'єктів, які є найбільш відомими архітектурними громадськими спорудами Фінляндії.

Павільйон «Геста», Музей Серлакіуса за проєктом архітектурних бюро MX_SI та Huttunen-Lipasti-Pakkenen Architects
Художній музей «Геста» - один з декількох будівель, названих на честь промисловця і мецената Геста Серлакіуса, був відреставрований у 2014 р. При оновленні побудували новий дерев'яний павільйон, який розширює виставковий простір, в якому зібрані твори від розквіту фінського мистецтва і старовинних європейських майстрів до найсучасніших мистецьких зразків. Крім того, додалися ресторан з мальовничим видом на озеро, банкетний зал і музейний магазин.

  

Кафедральний собор Тампере за проєктом Ларса Сонк
Це сіра церковна будівля з червоним черепичним дахом найбільш відома своїми фресками, робота над якими була завершена в 1907 р, через десять років після набуття Фінляндією своєї незалежності. Незрівнянні фрески знаменитих фінських художників Хуго Сімберг і Магнуса Енкеля свого часу з'явилися справжньою подією. Сонк також виступив автором проєктів Лікарні «Ейра» в Гельсінкі, побудованої в стилі національного романтизму, і садиби «Айнола» - дома композитора Яна Сібеліуса в Ярвенпяа.

  


Центральна бібліотека Турку за проєктом архітектурного бюро JKMM Architects
Цей архітектурний гібрид народжений в щасливому союзі класики й сучасності та з'єднує старовинна будівля міської бібліотеки з більш просторим крилом, побудованим у 2007 р. Стара частина, що датується 1903 р була побудована в стилі голландського пізнього ренесансу на берегах річки Аура, і як і раніше залишається в активному користуванні. Прилеглі 100-річні старовинні будівлі канцелярії губернатора зараз залучені під кафе та конференц-зали. Наповнена світлом, повітряна прибудова відрізняється скляними стінами, що підкреслюють ідею відкритості. 

  

Музей-садиба «Віттреск» авторства Геселліуса, Лідгрена і Сааринена
Ці фантастичні дерев'яні хороми в Кіркконуммі, що датуються 1903 р за 30 хвилин їзди від центру Гельсінкі, були спроєктовані Еліелем Сааріненом, Херманом Геселліусом і Армас Ліндгреном як їх спільної робочої студії та будинку. Нерідкими гостями тут бували знамениті представники фінської культури, такі як композитор Ян Сібеліус і художник Алексі Галлен-Каллела, який брав участь в оформленні внутрішнього простору будинку. Після того як партнери Сааринена з'їхали, він залишив будинок своєї сім'ї, в тому числі власного сина Ееро Сааріненом, який тут народився. У 1923 р сім'я переїхала в США, де Ееро Саарінен виступив автором таких знакових об'єктів, як Арка в Сент-Луїсі та Нью-Йоркський термінал TWA, який зараз є готелем класу люкс.

  

Олімпійський стадіон за проєктом Юрьйо Ліндегрена і Тойво Янтті
Будівництво Олімпійського стадіону було завершено до 1938 року до Олімпійських ігор 1940 року, але йому судилося приймати ігри тільки в 1952 р. З того часу в ньому пройшло чимало масштабних заходів, в тому числі Чемпіонат світу з легкої атлетики 2005 року і концерти таких виконавців, як «Роллінг Стоунз» (чотири рази) і Брюс Спрінгстін (тричі). Його витончений функціоналізм витримав випробування часом, а сам комплекс сміливо дивиться на світ з висоти своєї 72-метрової «Торні» (по-фінськи «Вежа»), з якої відкриваються захопливі види на місто. У серпні 2020 року відбудеться повторне відкриття стадіону після чотирирічної реконструкції.

  

Музей сучасного мистецтва Kiasma авторства Стівена Холла
Ведучий музей сучасного мистецтва Фінляндії своїм відкриттям в 1998 році ознаменував нову еру розмашистої сучасної архітектури в центрі Гельсінкі. Пронизаний світлом білий будинок авторства архітектора з Нью-Йорка Стівена Холла своїми хвилястими лініями нагадує музей Гуггенгейма в його рідному місті. Перший поверх, на якому знаходяться виставкові зали, театр, ресторан і магазин, можна відвідати безкоштовно.

  

Будівля парламенту авторства Й.С. Сирена
Міцний символ фінської демократії — розташована в центрі Гельсінкі будівля парламенту, — була введена в дію в 1931 році. Монументальна будівля в стилі кращих класичних зразків пройшла реконструкцію у 2017 році під керівництвом архітектурного бюро Helin & Co Architects, яке в 1999 р стало також автором невеликого розширення — Малого парламенту. Будівля парламенту дивиться на Громадянську площу (по-фінськи Kansalaistori), яка обрамлена з чотирьох сторін сучасними знаковими будівлями: будівлею бібліотеки Oodi, художнім музеєм Kiasma, Гельсінським Будинком музики та головними адміністративними будівлями прямокутної форми з дзеркальними фасадами, що належать медіакорпорації Sanoma.

  

Каплиця тиші «Камппі» архітектурного бюро K2S
Ця дерев'яна каплиця має овальну форму і являє собою оазис тиші в одному з найбільш жвавих кварталів Гельсінкі — Камппі. Надконфессіональна каплиця відкрита для всіх. Її інтер'єр з м'яким природним освітленням створює інтимну атмосферу для того, щоб побути тут наодинці з самим собою. Фасад виконаний з хвойних порід дерева, інтер'єр з вільхи, а меблі — з ясена. Побудована до 2012 року, коли місто Гельсінкі повинно було представляти Світову столицю дизайну, вона виграла Міжнародну архітектурну нагороду як «Кращий новий глобальний проєкт», а у 2020 р вона була розширена.

  

Церква в скелі на площі Темппеліаукіо авторства Тімо і Туомо Суомалайненов
Відкрившись в 1969 році, ця дивовижна підземна церква стала однією з найбільш відомих пам'яток Гельсінкі, привертаючи до себе понад 900 000 гостей щороку. Крім того, її приміщення з ідеальною акустикою і невеликим кафе активно використовується для проведення церковних і концертних заходів. Весь будинок покриває зверху мідний купол, що пропускає природне світло через безліч скляних панелей, а внутрішні стіни з грубого граніту оточують собою вівтар, розташований у скельній ущелині, вік якої обчислюється тисячоліттями.

  

Художній музей Amos Rex
Відкритий у 2018 році, музей Amos Rex стрімко завоював славу найбільш популярного музею Гельсінкі, присвяченого художнім мистецтвам і дизайну, а також визнання міжнародних засобів масової інформації. Напевно всі гості Гельсінкі натраплять — спеціально або випадково, — на п'ять конічних виступів, які підносяться над площею Ласіпалатсі, нагадуючи собою щось на зразок місячного пейзажу. Цей масивний артоб'єкт включає підземні виставкові простору і входить до складу побудованого в 1936 р в стилі функціоналізму «Стеклянного палацу» (Lasipalatsi) разом зі своїм кінотеатром Bio Rex і залом зборів на площі Ласіпалатсі. Нове розширення старого Художнього музею Amos Anderson виконано за проєктом фінського архітектурного бюро JKMM Architects, яке виступило також автором проєкту Центральної бібліотеки в Турку.

  

Центральна бібліотека Гельсінкі Oodi за проєктом бюро ALA Architects
Бібліотека Oodi - воістину книжковий рай, розташований прямо в центрі Гельсінкі, — відкрилася в кінці 2018 року і вже в наступному році завоювала звання найкращої нової бібліотеки у світі. Вона стала справжнім подарунком до дня народження - 100-річного ювілею національної незалежності. Вона символізує собою ту особливу увагу, яку Фінляндія приділяє грамотності, придбання навичок і рівних можливостей. Автором проєкту є Гельсінське архітектурне бюро ALA Architects. Піднесені конструкції будівлі, виконані з соснових порід дерева, стали уособленням сплеску дерев'яної архітектури в Фінляндії. На верхньому поверсі з повітряним склінням розташовані дерева в діжках, які можуть тягнутися вгору назустріч сонячному світлу, що проникає через блискучі світлові ліхтарі навколо гвинтових сходів. Комплекс Oodi - це щось більше, ніж просто бібліотека. У ньому також розташовані кафе, кінотеатр артхаусного кіно, актовий зал і тераса з приголомшливими видами на околиці, такими як будівля Парламенту, Музичний центр Гельсінкі та художній музей Kiasma.

  

X