Актриса ретро – Джанет Гейнор
Багато було в історії світового кіно великих і незаслужено забутих імен… Сьогодні ми представляємо вам Джанет Гейнор – першу володарку Оскара та Королеви Голлівуду, яка навіки залишиться у століттях, доки живе велике мистецтво – кіно! Актриса народилася у Філадельфії в 1906 році. Проте, дитинство її пройшло у Сан-Франциско, куди у пошуках заробітку переїхали батьки. Закінчивши в 17 років школу, Лора твердо вирішила стати акторкою і покинула рідну домівку, кинувшись до Лос-Анджелеса. Там вона змушена була працювати продавщицею у взуттєвому магазині, зрідка знімаючись безкоштовно у німих фільмах, де її ім'я навіть не згадувалося у титрах. Нарешті у 1926 році, змінивши ім'я на Джанет, Гейнор зіграла другорядну роль у фільмі «Джонстаунська повінь». Ця роль стала трампліном у кар'єрі актриси: вона увійшла до списку найперспективніших зірок Голлівуду і тут же уклала 10-річний контракт із кіностудією «Фокс». Сталося неймовірне: протягом року Джанет Гейнор стала зіркою Голлівуду, яка була нарозхват у найкращих режисерів світового кіно. Саме в цей час склався стійкий дует Гейнор з актором Чарльзом Фарреллом, який знявся в 11 фільмах і став одним із найпопулярніших в історії світового кіно! Якби Джанет Гейнор та Чарлз Фаррел були відомими зараз, за ними божеволів би TikTok, вони були б улюбленцями жовтої преси і героями пікантного фанфікшена. Майже дев’яносто років тому їхня слава теж була чималою: дуету вдалося стати уособленням поняття «голлівудські зірки». «Чудова екранна любовна пара», «Улюблені голуб’ята Америки», «Короновані король та королева кіно» – так писали про Джанет і Чарлза медіа, а публіка хотіла бачити цих молодих, вродливих та надзвичайно популярних акторів разом на екрані та в житті. Дослідниця Сара Бейкер у біографії акторів, що символічно та промовисто називається «Щасливі зірки: Джанет Гейнор та Чарлз Фаррел» пише, що під час роботи над першими спільними фільмами між ними спалахнув роман. Актори намагалися тримати його в секреті, але на зйомках «Щасливої зірки» Чарлз попросив руки Джанет. Зрештою, невідомо, чи вона спочатку погодилася, а потім передумала, чи одразу ж відповіла відмовою, втім, зрештою Гейнор та Фаррел знаходили щастя в обіймах одне одного лише на кіноекрані.У 1927 році боги Голлівуду (Чаплін, Фербенкс, Пікфорд) заснували найпрестижнішу у світі кіно премію – Оскар. На першій же церемонії Джанет Гейнор була висунута в номінації «Найкраща акторка» за ролі одразу у трьох фільмах «Сьоме небо», «Схід сонця» та «Вуличний янгол»! Це був унікальний випадок історії кінопремій! І Гейнор була удостоєна цієї найпрестижнішої нагороди першою в історії та одразу за три ролі!
1928 рік став епохальним в історії Голлівуду – кіно стало звуковим. Переважна більшість зірок Америки патологічно боялися звуку і не поспішали заговорити з екрану. Джанет Гейнор стала першою мегазіркою, яка ризикнула знятися у звуковому кіно. Перші ж ролі у новому кінематографі у фільмах «Крістін» (1929), «Щасливі дні» (1929), «Удачлива зірка» (1929) та «Сторона сонця» (1930) піднесли Гейнор у ранг небожителів. Її голос чудово звучав з екрану, і глядачі прийняли та полюбили не лише образ, а й звучання улюбленої актриси.
Протягом 8 років Джанет Гейнор залишалася головною зіркою кінокомпанії «Фокс» і однією з найкасовіших і найоплачуваніших акторок світового кіно, ставши в 1934 році «королевою каси», тобто акторкою, фільми якої приносили найбільший дохід, більший, ніж у Грети Гарбо та Марлен Дітріх! У 1938 році актриса ще раз номінувалася на «Оскар» за роль офіціантки Естер, яка стала зіркою екрану під псевдонімом Вікі Лестер, у культовій драмі Вільяма Веллмана «Зірка народилася», проте статуетка дісталася Луїзі Райнер. Ця роль стала останньою помітною роботою актриси, яскрава кар'єра якої тривала десять років. Але це вже було не важливо для актриси: вона зустріла кохання всього свого життя – костюмера Джілберта Адріана, який став її чоловіком та батьком її сина Робіна. Вийшовши заміж, 32-річна Джанет Гейнор вирішила назавжди залишити кіно та повністю присвятити себе чоловікові та синові. Джанет та Джілберт дуже багато подорожували, об'їхавши всю Латинську Америку, Африку та половину Азії. У цей період Гейнор захопилася малюванням та представила кілька персональних виставок у США та Європі, отримавши блискучі відгуки критиків. У 1959 році помер чоловік актриси Джілберт Адріан, і довгий час Гейнор залишалася сама, займаючись лише кар'єрою сина. Тільки в 1964 році Джанет зустріла чоловіка, з яким прожила все життя. Це був продюсер Пол Грегорі. І цей шлюб виявився щасливим. Джанет Гейнор та її чоловік витрачали багато грошей на благодійність та заступництво молодим талантам. 23 вересня 1982 року, коли Джанет Гейнор із чоловіком та подругою поверталися на таксі додому, на перехресті на червоне світло навперейми таксі вилетіла машина з п'яним водієм за кермом. Один із пасажирів загинув, а 76-річна Джанет Гейнор отримала тяжкі поранення. Два роки лікарі боролися за життя зірки Голлівуду, підключаючи її до штучних апаратів, призначали найсучасніші ліки. Але 14 вересня 1984 року Джанет Гейнор померла, так і не оговтавшись від важких ран.Заслуги Джанет Гейнор були оцінені Кіноакадемією: зірка з її ім'ям прикрашає Алею Слави в Голлівуді. А в пам'яті людей вона назавжди залишилася першою оскароносицею, першою Королевою Голлівуду, першою «королевою каси» та наймолодшою володаркою Оскара за головну жіночу роль упродовж 60 років!
Переглянути стрічки за участі акторки ви можете за посиланням:
Як проходив перший в історії "Оскар": опубліковані історичні фото і відео –
https://news.obozrevatel.com/.../proveli-za-15-hvilin...
Схід сонця(1927) - https://www.youtube.com/watch?v=roilIA03h0I
Янгол з вулиці (1928) - https://www.youtube.com/watch?v=V1_jOLPbkxA