Календар подій

 
 
1
2
3
4
5
7
11
12
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 

«Наївне мистецтво» Олени Рибальченко

 

Друзі!

Пропонуємо  переглянути віртуальну галерею живопису 

Олени Рибальченко 

Олена Павлівна Рибальченко – талановита представниця “наївного живопису”, мисткиня-самородок, що не мала художньої освіти, проте із самого дитинства відчувала до малювання особливу пристрасть.

До Херсона Олена Павлівна переїхала у середині 1980-х років, де прожила усе своє подальше життя і де розкрився її мистецький талант. Саме тут жінка пройшла свій шлях на живописній ниві, а першою її “серйозною” роботою став пейзаж на балконній стіні у власній квартирі. Відтоді поступово вітальня Олени Рибальченко перетворювалася на своєрідну “виставкову залу”.

За майже 40 років творчості художниця створила понад 1000 полотен, які виставлялися у багатьох великих музеях України. Значна їх частина зберігається у краєзнавчому музеї Павлограда, звідки Олена Рибальченко родом, у Музеї Івана Гончара в Києві, в музеях Херсона та у приватних колекціях. 

Більшість живописних сюжетів художниця створила за мотивами українського фольклору. ЇЇ роботи - про українське село, родину, традиції, кохання, материнство, козацтво... Особливо у творчості мисткині відчувається тісний зв’язок з українськими піснями. “...І я почала малювати пісні”, - розповідала жінка. Пісні, яких сама вона знала дуже багато.

Не оминула Олена Павлівна й чудові краєвиди, які перенесла на свої полотна, релігійні теми, натюрморти, портрети... На її картинах багато квітів, світла, сонця...

Ні на мить талановита й завзята жінка не припиняла малювати й у поважному віці. Вимушена творча перерва сталася лише під час російської окупації Херсона, адже насадження “цінностей руського міра” не додавало натхнення українській художниці, яка звикла творити глибоко національний живопис.

Лише після деокупації міста Олена Рибальченко знову взяла пензля до рук. Переживши обстріл свого будинку, з думкою, що через це її роботи можуть загинути, вона передала понад 50 картин Херсонському художньому музею - все, що на той час залишалося в її “творчій майстерні”. До цього музейна колекція вже налічувала більше сотні творів художниці. На щастя, росіяни майже не зазіхнули на полотна мисткині, коли грабували херсонські музеї. Картини Олени Павлівни залишилися в місті всі, крім однієї викраденої - “Їхав козак на війноньку…” 

Мистецтвознавці високо цінують самобутній стиль художниці, визначаючи його як наївний сюрреалізм. Її називали херсонським Гогеном. 2020 року вона отримала звання “Почесний громадянин міста”.

Олена Павлівна пішла з життя 24 жовтня 2023 року, не доживши до свого 95-річчя два місяці.

Основу віртуальної галереї живопису Олени Рибальченко складають картини, зібрані з віртуальних джерел та домашньої колекції художниці. Картини з позначкою ⁕ надані Херсонським обласним художнім музеєм ім. О. Шовкуненка.