календар подій

Календар подій

    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Олена Теліга: коротке життя довжиною у вічність

21.07.2016

До 110-річниці від дня народження О. Теліги у відділі абонемента Херсонської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Б. Лавреньова представлена виставка-пошана «Олена Теліга: коротке життя довжиною у вічність» із циклу «Когорта ювілярів». 

На виставці – добірка літературознавчих та біографічних матеріалів, серед яких привертає увагу книга О. Теліги «Листи. Спогади». В ній наведено 65 листів і листівок поетеси різним адресатам: Б.Антоничу,  Д.Донцову, О.Лащенку та ін. Вони яскраво свідчать про те, якими морально-етичними і світоглядними засадами керувалася поетеса у своєму житті.

Пересічний читач мало що знає про українську поетесу, чиї твори вважають «класикою», а її саму — зразковим борцем за незалежність України.  Важко повірити, однак майбутня видатна діячка українського національного відродження Олена Шовгеніва, більш відома нам за взятим після заміжжя прізвищем Теліга, вперше заговорила рідною для неї українською мовою у… шістнадцять років! Сталося це в Чехословаччині, куди дівчина разом із мамою і братом нелегально втекла із радянської України.

Її коротке життя було сповнене яскравих подій, цікавих зустрічей, творчих та ідейних шукань. Олена Теліга поділяла погляди відомого діяча української емігрантської культури Олега Ольжича і вступила до Організації українських націоналістів. Згодом перебравшись до окупованого фашистами Києва, вона організовує Спілку українських письменників, співпрацює з редакцією газети «Українське слово», видає тижневик літератури і мистецтва «Літаври». У своїх статтях висловлює надію, що крах більшовизму допоможе відродженню української культури.

21 лютого 1942 року, на тридцять п'ятому році життя, Олену Телігу було розстріляно гітлерівцями разом з її чоловіком та іншими націонал-патріотами у зловісно відомому Бабиному Яру...

Талант Олени Теліги не встиг розквітнути, відомий лише сорок один вірш з написаних нею поезій, проте науковці, дослідники літератури й мистецтва ставлять її в один ряд з Лесею Українкою.

Ім'я Олени Теліги в Україну повертається поступово. Тож, запрошуємо всіх, кого цікавить українська література ХХ століття, познайомитися з творчістю письменниці, перегорнути сторінки історії життя видатної українки.
 


X