календар подій

Календар подій

  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Марія Капніст – графиня з ГУЛАГу

14.03.2024

Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б.А. Лавреньова продовжила цикл кінематографічних вечорів «Cinemahall». Фахівці відділу соціокультурної діяльності підготували для любителів історії кіно розповідь про популярну радянську та українську акторку Марію Капніст  на платформі ZOOM.
Присутні на заході дізналися про життєвий і творчий шлях Марії Ростиславівни Капніст - спадкоємної дворянки, графині, людини з важкою долею, яка любила життя до останнього подиху.
Марія народилася у розкішному особняку на Англійській набережній у Петербурзі, сам Федір Шаляпін давав їй уроки вокалу. Після перевороту 1917 року родина перебралася до Криму. У Судаку знаходився маєток батьків Марії Капніст, графа Ростислава Ростиславовича Капніста та Анастасії Дмитрівни Байдак, яка була прапраправнучкою отамана Івана Сірка. У січні 1921 року розстріляли на мисі Алчак Ростислава Капніста, Анастасія змушена була тікати із Судака разом з дітьми. Переодягнувшись у татарський одяг, вони поїхали до Ленінграда, але спокійного життя не знайшли і там.
Пізніше доля закидає Марію Капніст до Києва, потім до Батумі. 27 серпня 1941 року стався її перший арешт  із вироком на 8 років таборів. Тяжка робота в шахтах, на рудниках, лісоповалі,  виробництві цегли підкосила її здоров'я, але не зламала духу й бажання жити.
У 1956 році Марія Капніст набула волі й після 15 років виснажливих робіт у таборах  знайшла сили, щоб розпочати життя з нуля. Вона ночувала на вокзалах і в телефонних будках, бралася за будь-яку роботу, щоб вижити. У свої 44 роки Марія Ростиславівна виглядала на всі 70.
Гордовитий погляд, чіткий профіль обличчя, інтелігентні манери - все це привернуло увагу режисерів після її першої кінороботи «Таврія». Марія Капніст зіграла понад 100 ролей, серед її персонажів були пані, графині, відьми, загадкові баби, чарівниці, циганки. Найвідоміші роботи – «Шанс», «Бронзовий птах», «Руслан та Людмила». З великою цікавістю присутні розглядали фотографії та сценічні образи артистки.
«У вогні непохитні» — таким був девіз роду Капністів і кожним днем свого життя Марія довела його, не здаючись за жодних обставин.


X